Пријестоничким службама је требало нешто више од двије недјеље да локализују смртоносни вирус у Москви и спријече његово ширење на територију цијелог Совјетског Савеза.
Када је 23. децембра 1959. године путнички авион долетио из Делхија у Москву, из њега је изашао човјек због кога је убрзо затим главни град СССР-а доведен у велику опасност. Сликар Алексеј Кокорекин није могао ни претпоставити да је донио из Индије велике богиње.
Велике богиње (вариола вера) биле су једна од најстрашнијих болести човјечанства. Са лакоћом су уништавале читава села, градове, па чак и државе. У осмом вијеку је од ове болести умрло 30% становништва Јапана, а у 16. вијеку милиони аутохтоних житеља Америке који су се заразили од конквистадора.
Совјетски Савез се дуго и упорно борио против великих богиња. Процијењено је да је 1919. године у земљи било 186.000 обољелих, а већ 1936. више нико није био заражен. Међутим, болест се вратила 23 године касније, када су је већ сви заборавили.
По доласку је Кокорекин осјећао само мању прехладу, што му није изгледало чудно с обзиром на децембарске мразеве. Али исте вечери је добио високу температуру, јак кашаљ и оштар бол по цијелом тијелу.
Сутрадан је отишао у поликлинику. Дијагноза је гласила: грип. Али преписани лијекови му нису помогли. По цијелом тијелу су се појавиле оспе. Љекари су мислили да је то алергија. Само је једна млада асистенткиња, сазнавши одакле је сликар допутовао, опрезно изнијела сумњу у велике богиње, али је била “ућуткана” презривим осмјесима својих професора.
Алексеј Кокорекин је умро 29. децембра, послије неколико дана проведених у болничкој соби са пацијентима обољелим од грипа. Љекари нису успјели да открију шта је могло убити снажан организам 53-годишњег мушкарца. Еуфорично расположење пред Нову годину брзо је засјенило овај трагични случај.
У другој недјељи нове 1960. године неколико пацијената у тој болници добило је исте симптоме: грозницу, кашаљ и оспе.
Више се није смјело ризиковати. У испитивања су укључени стручњаци Научноистраживачког института за вакцине и серуме. Закључак је био шокантан: у Москву је стигла вариола вера.
Испоставило се да је Алексеј Кокорекин током посјете Индији присуствовао церемонији спаљивања умрлог брамана, па је чак додиривао и његове ствари. Тада се нулти пацијент заразио овом смртоносном болешћу.
15. јануара је вијест о ширењу великих богиња стигла до државног врха. Одмах су мобилисане све снаге московских болница, поликлиника, станица милиције и КГБ-а. Потрага за потенцијалним носиоцима опасног вируса вођена је у режиму нон-стоп.
У карантин су доспијевали сви људи са којима се састајао и разговарао Кокорекин, са којима су контактирали чланови његове породице, и сви који су добили његове поклоне из Индије. Тако је директно са предавања одведено у болнице 150 студената на факултету гдје је студирала његова кћерка Валерија.
Од примарних контаката се ишло на секундарне и тако даље, све док се не би стигло до посљедњег човјека у том низу. Људи су скидани са возова, а авиони са потенцијалним болесницима су правили заокрет у ваздуху и враћали се на полазиште.
У карантине су доспјеле 9.342 особе. Изолована је Боткинска болница, гдје је нулти пацијент провео посљедње дане. У њој су затворене хиљаде љекара и пацијената. Није било довољно постељине за све њих, па су специјалним указом распечаћене неприкосновене државне резерве које се чувају за случај рата.
Одлучна мјера у борби против великих богиња била је тотална вакцинација свих становника Москве и Подмосковља, одраслих и дјеце, па чак и људи који су већ били на самрти. За недјељу дана је вакцинисано преко 9,5 милиона људи, што је случај без преседана у историји.
У ту сврху су мобилисани медицинари свих струка, од медицинских техничара до студената медицине.
“То је био херојски подухват”, каже доктор медицине, вирусолог Светлана Марењикова: и додаје:
“Епидемиолози су радили од јутра до мрака”.
Опасна болест је у Москви откривена код 45 особа. Три болесника су умрла. Већ 3. фебруара у СССР-у није више било људи заражених великим богињама. Благовременим и усаглашеним дејствима московских служби смртоносни вирус је заустављен за свега 19 дана, преноси “Курир”.
(nezavisne.com)