Не постоји јасна дефиниција када пандемија почиње и када се завршава, а степен пријетње за глобално избијање може да варира од земље до земље.
“То је донекле субјективна пресуда јер се не ради само о броју случајева. Ријеч је о озбиљности и утицају”, каже др Мајкл Рајан, шеф за хитна питања Свјетске здравствене организације.
У јануару 2020, СЗО је означила вирус као глобалну здравствену кризу “од међународног значаја”. Неколико мјесеци касније, у марту, здравствена агенција Уједињених нација описала је епидемију као “пандемију”, указујући на чињеницу да се вирус проширио на скоро све континенте и бројни други здравствени званичници су говорили да се може тако описати.
Пандемија би се могла увелико сматрати завршеном када СЗО одлучи да вирус више није хитан случај од међународног значаја, а то је ознака коју њен стручни комитет поново процјењује свака три мјесеца. Али када би се најакутније фазе кризе смириле, унутар земаља могле би варирати.
“Неће се десити ситуација да једног дана неко каже: ‘У реду, пандемија је готова'”, каже др Крис Вудс, стручњак за заразне болести са Универзитета Дјук. Иако не постоје универзално усаглашени критеријуми, он је рекао да ће земље вјероватно тражити континуирано смањење случајева током времена.
Научници очекују да ће ковид 19 на крају постати предвидљивији вирус попут грипа, што значи да ће изазвати сезонске епидемије, али не и огромне скокове које тренутно видимо. Али чак и тада, Вудс каже да би се неке навике, као што је ношење маски на јавним мјестима, могле наставити.
“Чак и након што се пандемија заврши, ковид ће и даље бити са нама”, каже он.
(b92.net)