У Европи све више расту наде да ће пандемија вируса корона ускоро бити окончана. Држава за државом полако укидају готово све рестрикције уведене због ковида.
Да има разлога за оптимизам јуче је потврдио и директор Свјетске здравствене организације за Европу Ханс Клуге.
“Европа тренутно највјероватније улази у завршницу пандемије и да крива смртних случајева од ковида почеће да стагнира”, рекао је Клуге.
Пандемија вируса корона изазвала је највећу здравствену кризу модерног времена у Европи али и широм свијета. Пандемија је имала различите фазе, а посљедњи талас оптимизма дошао је са појавом омикрон соја вируса корона.
“Омикрон сој је заразнији, али мање смртоносан”, поручивали су стручњаци.
Овакве изјаве навеле су поједине да закључе како пандемија улази у завршницу.
Какво је стање са вирусом корона у појединим европским земљама?
Данска сматра да омикрон за вакцинисане није тешка болест
Данска влада је међу првима у Европи укинула све мјере. Сматрају да омикрон за вакцинисане није тешка болест и да је укидање мјера разумно.
Грађане се позива на личну одговорност с обзиром на то да нема више маски ни ковид потврда, а у анкети је 64 одсто Данаца рекло да вјерује својој влади по питању ковида.
Из тамошњег јавног здравства претпостављају да ће корона у будућности бити попут грипе те да ће се враћати у таласима, због чега ће, додају, можда бити потребно додатно вакцинисање старијег становништва.
Шведска ускоро укида чак и благе мјере
Рецимо да четири нордијске земље, Данска, Норвешка, Шведска и Финска, ублажавају односно укидају све епидемиолошке мјера. Све указује да најкасније 1. марта на европском сјеверу више неће бити никаквих пандемијских ограничења.
Истовремено у све четири нације пандемија и даље траје, још увијек се умире од ковида 19, а осим у Финској зараза омикронским сојем вишеструко је већа него у Хрватској.
Јутрос је шведска премијерка Магдалена Андерсон најавила да ће ионако благе рестрикције бити потпуно укинуте 9. фебруара. Андерсон је истакла да пандемија није завршена, али да је с омикроном ушла у потпуно нову фазу која омогућује повратак нормалној свакодневици.
Шведска је тиме кренула путем Данске, за коју смо већ споменули да је 1. фебруара, као прва у Европској унији, такође укинула све епидемиолошке мјере. Звучи парадоксално, али управо Данска у посљедњих 14 дана има највећу инциденцију заразе у Европи (10.461 на 100.000 становника), но смртност од ковида 19 је ниска и болнички систем није преоптерећен ковид пацијентима.
Осим тога, Данска има и прилично високу стопу вакцинисаних, као уосталом и цијела нордијска регија. Готово 82 одсто данске популације примило је двије дозе вакцине против ковида 19, а преко 60 одсто вакцинисано је с три дозе. У таквој ситуацији, без икаквих мјера и с високом стопом вакцинације, омикрону остаје доста простора за ширење, али не и за ометање функционисања друштва.
Норвешка и даље ублажава мјере, Финска намјерава мјере укинути до 1. марта
Норвешка није одредила рок за потпуно укидање свих епидемиолошких мјера, али је 1. фебруара наставила с ублажавањем. Раздобље карантина скраћено је са шест на четири дана, укинуто је тестирање при уласку у Норвешку, нема више ограничења у јавним окупљањима, као ни већине осталих рестрикција.
Финска премијерка Сана Марин сматра да њена земља заостаје у развоју епидемије двије седмице у односу на нордијске сусједе па је јуче најавила да ће рестрикције почети попуштати 14. фебруара, с намјером да их до 1. марта потпуно укине.
“Сложили смо се да је 14. фебруар рок за попуштање ограничења. То нам даје мало времена да пратимо развој ситуације у Данској и Норвешкој након што се тамошња друштва отворе”, рекла је Марин, закључивши да се оптерећење здравства стабилизовало упркос таласу омикрона те да ограничења стога више нису пресудна.
Стопа вакцинације опште популације с двије дозе креће се од 73 одсто у Норвешкој до готово 82 одсто у Данској, а у све четири нордијске нације најмање половина одрасле популације добила је и трећу дозу. Вакцине су нарочито добро прихваћене код старије популације па је тако у Шведској 75 одсто старијих од 75 година вакцинисано и трећом дозом.
Велика Британија укинула маске и ковид потврде
Велика Британија је недавно укинула обавезно ношење маски и ковид потврде.
Прошле седмице су укинуте препоруке о раду од куће, а мјере попут ношења маски и ковид пропусница, такође уведене прошли мјесец због омикрона, окончане су у четвртак, па су се мјере вратиле на ниво на којем су биле прошлог јула.
Британска Агенција за здравствену безбједност припрема (УКХСА) се убудуће усмјерити фокус на подршку рањивим појединцима умјесто да уводи мјере на националном нивоу, према нацрту политике.
“Док почињемо живјети с ковидом, одговор УКХСА-е на ковид ће се преусмјерити с нације на циљан одговор, фокусиран на заштиту најрањивијих. Побринућемо се да наш будући одговор буде још више учинковитији, флексибилнији и лакши за грађане те да осигурава вриједност за новац”, пише у нацрту.
Французи више не морају носити маске на отвореном
И Француска је почела с укидањем мјера. Предсједник Емануел Макрон рекао је да жели, ако трендови остану овакви какви су сада, у фебруару и марту ублажавање мјера у школама. То ће питање у сриједу бити на дневном реду штаба за борбу против пандемије.
У очекивању те одлуке, Французи од јуче више не морају обавезно носити маске на отвореним просторима, а рад на даљину више није наметнут, већ само препоручен. Од 16. фебруара, ноћни клубови, који су затворени од 10. Децембра, моћи ће се поново отворити, а концерти ће поново бити допуштени. Конзумација за шанком поново ће бити могућа.
И у Шпанији почиње отварање клубова и других мјеста ноћног живота. То ће се прво догодити у Каталонији, 11. фебруара, након готово два мјесеца.
И Италија почиње ублажавати мјере
И Италија ће ускоро објавити датуме укидања ковид рестрикција с обзиром на то да је почео попуштати талас пандемије узрокован јако заразном омикрон варијантом вируса корона, рекао је данас премијер Марио Драги.
Италија је пријавила више од 147.000 смртних случајева повезаних с вирусом корона и 11.23 милиона заражених од почетка пандемије прије двије године. Многе рестрикције, укључујући оне у саобраћају те за барове и ресторане, већ су ублажене за вакцинсане. Ношење маски обвезно је на отвореном.
“У седмицама које долазе наставићемо тим путем поновног отварања. На основу научних доказа објавићемо распоред укидања садашњих рестрикција”, рекао је Драги на састанку кабинета, како је саопштио његов кабинет.
Више од 80 одсто Италијана примило је двије дозе вакцине, а више од 57 одсто и трећу бустер дозу. Драги је рекао да ће ковид потврде вриједити неограничено за оне који су примили трећу дозу вакцине. Потврда је потребна за већину активности.
(index.hr)