Ескалација тензија између великих свјетских добављача хране Русије и Украјине вјероватно ц́е приморати купце пшенице, кукуруза и сунцокретовог уља да траже алтернативне испоруке.
Поремећај би могао да подстакне свјетске цијене хране које су већ близу вишегодишњих максимума, упозоравају стручњаци.
На ове двије земље, показују тренутно доступни подаци, отпада око 29% свјетског извоза пшенице, 19% свјетских залиха кукуруза и 80% свјетског извоза сунцокретовог уља.
Трговци су забринути ова ситуација могло да утиче на кретање усијева и да би могло приморати увознике да замијене залихе из региона.
“Прекиди у снабдијевању из региона Црног мора ће утицати на укупну глобалну доступност”, рекао је Фин Зибел, економиста за агробизнис.
“Купци на Блиском истоку и у Африци ће тражити алтернативне изворе”.
Подаци о транспорту компаније Рефинитив показали су да је око 70% руског извоза пшенице отишло купцима на Блиском истоку и у Африку 2021.
Трговци кажу да су неки купци већ преусмјерили бродове другим добављачима због забринутости да би избијање рата довело до дугих кашњења утовара.
“Бродови избјегавају да уђу у Црно море због ратног ризика”, рекао је трговац у Сингапуру, додајући да “већ долази до поремећаја у снабдијевању”.
Аналитичари су упозорили да би недостатак залиха из региона Црног мора могао да подигне потражњу за главним састојком хљеба из Сједињених Држава и Канаде.
Свјетске цијене хране лебде на највишем нивоу у посљедњој деценији, вођене снажном потражњом за пшеницом и мљечним производима.
У уторак су фјучерси на пшеницу у Чикагу порасли за више од 2%, а кукуруз је достигао седмомјесечни максимум, а соја је такође у порасту.
Сва три кључна састојка за храну и сточну храну су порасла за око 40% у односу на најниже вриједности из 2021. године, што је повећано падом производње и снажном потражњом.
Управо је скочила и цијена пшенице у Европи на рекордне нивое. Додатно, Русија је до даљег обуставила саобраћај трговачких бродова у Азовском мору, преноси Телеграф.
(telegraf.rs)