spot_img
spot_img

Америка у хаосу

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

У најмање 25 америчких градова уведен је полицијски час, а резервна војска Национална гарда распоређена је у десетак савезних држава док широм САД и даље букте насилни протести због убиства Афроамериканца Џорџа Флојда прошлог понедељка у Минеаполису.

У суботу је једна особа страдала од ватреног оружја на протесту у Индијанаполису, а једна дан раније у Детроиту.

Полиција је испаљивала гумене метке с мале удаљености, а један од најбруталнијих окршаја био је у Минеаполису. Независна америчка фото-репортерка Линда Тирадо пожалила се да је због гуменог метка трајно изгубила вид на левом оку.

У том граду је гуменим мецима погођена и двочлана новинарска екипа Ројтерса. Камерман Хулио Цезар Чавез рекао је да је полицајац кога је снимао циљао директно у њега. Снимљено је како му лекар санира дубоку посекотину испод левог ока. Агенција Ројтерс напомиње да су новинари и сниматељи имали јасне медијске ознаке.

Лоше је прошла и телевизијска екипа у Лујвилу, на коју је полицајац прексиноћ испалио патрон сузавца, што се види на објављеном снимку. Демонстранти су напали и јурили новинара Фокс њуза који је извештавао о скупу испред Беле куће. ТВ новинар у граду Колумбија у држави Јужна Каролина повређен је након што је на њега бачен камен, а фотограф локалне телевизије у Питсбургу пожалио се да су га претукли демонстранти, пренео је Танјуг.

Од Источне до Западне обале нема мира након убиства четрдесетшестогодишњег Флојда, коме је бели полицајац клечао на врату током хапшења, чак и након што су његове колеге установиле да је преминуо. И у суботу у ноћ, па све до јутарњих сати од Њујорка до Лос Анђелеса горели су полицијски аутомобили, било је сукоба снага реда и демонстраната и повреде на обе стране.

У Њујорку је усред Менхетна горело полицијско возило, у Лос Анђелесу је запаљена полицијска станица у тржном центру, док су продавнице опљачкане. У Нешвилу је запаљена историјски важна зграда суда, након чега је проглашено ванредно стање. Полиција је користила гумене метке у том и још неколико градова, преноси „Гардијан”.

Утисак извештача је да су мере полиције у спровођењу полицијског часа биле много бруталније него претходне вечери. Од четвртка до суботе полиција је привела 1.400 особа у 17 градова, показује пресек агенције АП. Више од трећине хапшења догодило се у Лос Анђелесу у петак.

Посебне мере на снази су у Лос Анђелесу, Денверу, Мајамију, Атланти, Минеаполису, Синсинатију, Филаделфији, Сијетлу и другим градовима. Пентагон је саопштио да су војне јединице спремне да буду распоређене за четири сата, ако то затражи гувернер Минесоте, да би подржале Националну гарду и полицију.

У Минесоти је мобилисан пуни састав Националне гарде, први пут од Другог светског рата. Полицајац Дерек Чоувин приведен је и оптужен за убиство трећег степена и убиство из нехата, а још тројица полицајаца су отпуштена. Власти у том граду саопштиле су да су успеле да зауставе насилне протесте у којима су уништени делови града.

У престоницу Вашингтону такође је упућена Национална гарда пошто су се стотине демонстраната окупиле на националном молу друге вечери протеста. Током ноћи запаљена је зграда у центру Вашингтона у непосредној близини историјског хотела „Хеј Адамс”.

Раније током дана у суботу демонстранти су се окупили испред Секретаријата за правосуђе, а затим су кренуле ка згради америчког Конгреса, узвикујући „Животи црнаца су важни” и „Не могу да дишем”, речи које је Флојд изговорио пред крај.

Многи су се на крају окупили испред Беле куће, где их је сачекала полиција с оклопима, а на демонстранте је испаљен и сузавац. Неки учесници протеста су повремено гурали безбедносне баријере.

Председник Трамп је поздравио распоређивање припадника Националне гарде у Минеаполису и поручио да се полицији у Њујорку мора дозволити да ради свој посао. Упркос томе што је амерички председник Доналд Трамп покушао да пошаље помирљиве тонове рекавши да је Флојдова смрт испунила Американце ужасом, бесом и жалошћу, многи су осудили његово реаговање и суочавање с новонасталом кризом.

Амерички секретар за правосуђе Вилијам Бар рекао је да су „радикали и агитатори”, који нису из Минесоте, отели протесте и да злоупотребљавају ситуацију да би реализовали „сопствену и насилну агенду”. За немире је такође оптужио политичку левицу.

У Мајамију, на Флориди, мирни протести прерасли су у насиље, након што су неки демонстранти запалили полицијска возила. Према изјавама очевидаца, полицајци су испалили сузавац и ватромет да би растерали окупљене.

У Чикагу је у суботу оштећено неколико полицијских возила, док је најмање једно запаљено. Полиција је палицама ударила више учесника протеста. Власти у Филаделфији саопштиле су да су мирни протести касније прерасли у насиље, а да је најмање 13 полицајаца повређено и да је било више пожара и пљачкања радњи у центру града.

У Талси, у Оклахоми, попришту масакра Афроамериканаца 1921. године, када је убијено и до 300 људи, демонстранти су блокирали раскрснице и узвикивали име Теренса Крачера, Афроамериканца којег је убио полицајац 2016. године. Августа 2014. године у Фергусону је у сукобу с полицијом убијен осамнаестогодишњи Афроамериканац Мајкл Браун, што је изазвало масовне протесте.

 

 

 

 

(politika.rs)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img