spot_img
spot_img

Вучић: Шолц тражио да се Србија придружи санкцијама Русији, био је јасан и оштар

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Предсједник Србије Александар Вучић пренио је данас, послије састанка с њемачким канцеларом, да је Олаф Шолц тражио да се Србија прикључи санкцијама Русији.

“Разговарали смо о политичкој ситуацији у свету и Шолц је на веома децидан, јасан и оштар начин тражио од Србије да се прикључи санкцијама против Русије, односно да подржим рестритктивне мере које је ЕУ већ донела против Русије”, рекао је Вучић.

Истакао је да је он канцелару говорио о позицији Србије, о специфичности ситуције у вези с КиМ, енергетике, али и традиционалних односа с Руском Федерацијом.

Вучић је рекао да су разговарали и о питању Косова и Метохије и дијалогу у Бриселу, као и о предстојећој зими и енергетској ситуацији.

Вучић је рекао да је Шолц донио нову енергију и наду за све на западном Балкану, јер не само да разумије, жели да чује све за западног Балкана и жели да постоји стварна европска перспектива за проширење ЕУ, а не куповина времена и задовољања малих, као што је, каже, неријетко био случај у прошлости.

“То је веома важно и изванредна порука за све на западном Балкану”, нагласио је Вучић.

Пренио је и да је Шолцу рекао да ће Србија морати брже да напредује по питању владавине права, демократизације друштва и људских права, што ће, каже, моћи да се оцијени већ до краја године, и кроз рад нове владе.

Било је ријечи и о питању Косова и Метохије, питању о којем Србија и Њемачка немају сагласност, као и о дијалогу у Београда и Приштине.

“Ја сам указао, а не желим да користим ову конференцију за критику других, на све неиспуњено из Бриселског споразума из 2013, али сам разумео поруку Шолца, који је рекао да је важно да правимо много малих корака, да бисмо једног дана направили већи успех у проналажењу решења”, рекао је Вучић.

Поручио је да ће Београд дати све од себе да се у оквиру дијалога у Бриселу направи напредак у односима с Приштином.

“Први пут чујемо да се тражи међусобно признање”

Вучић је изјавио да се данас први пут чуло од некога из Европе да се од Србије тражи међусобно признање са Косовом и истакао да ће Србија сагледати како да се опходи према томе у наредном периоду.

“Колико ви волите територијални интегритет Украјине, Срби воле територијални интегритет Србије”, поручио је Вучић на конференцији за новинаре с њемачким канцеларом Олафом Шоцом и подсјетио да је резолуција УН 1244 која гарантује Србији територијални интегритет и даље у пуној снази.

Вучић је тако одговорио на питање њемачког Шпигла да прокометарише то што је њемачки канцелар Олаф Шолц рекао раније данас у Приштини да земље не могу постати чланице ЕУ ако се међусобно не признају и да ли је то за њега упозорење када је ријеч о европским интеграцијама.

“Ми не реагујемо на тај начин, на притисак у којем нам неко нешто запрети, па морате то да урадите из много разлога и не бих данас о томе. Чули смо данас да се тражи међусобно признање. Никада раније нисмо из Европе чули да се тражи међусобно признање, слушали смо и оно што јесте део преговачке платформе коју Србија има са ЕУ – јесте свеоухватна нормализација односа Београда и Приштине. И никада нико није говорио о међусобном признању”, рекао је Вучић.

Каже да су једино Американци то усвојили као своју доктрину прије три године, али да нико у Европи не тражи званично међусобно признање.

“То смо чули данас на конференцији у Приштини. Могу то да разумем, то је оно што сам и предвидео. Ствари се мењају на штету Србије. Али, ако мислите да треба да нам претитие јер хоћемо да сацуцвамо поредак УН и дођемо до компримисног решења – ви радите свој посао, а ми ћемо свој”, поручио је Вучић.

Истакао је да му је важно да Шолц разумије суштину проблема и да ствари морају да се рјешавају корак по корак.

“Србија није никада одустала од дијалога нити одбија и један састанак. Србија је присуствовала и прихватила сваки позив. И документ о несталим особама прихватили смо пре годину дана и могли смо да потпишемо документ, али нисмо због хира неких других”, рекао је Вучић.

Спремни смо да причамо о компромисним рјешењима, додао је Вучић.

“Ово око међусобног признања је и за нас изненађење. Немачка је велика и моћна. Сагледаћемо како да се опходимо према томе у наредном периоду. Бићемо спремни за напредак у дијалогу и за разговоре. Верујем да смо близу томе да у потпуности завршимо спораузм о несталима и енергетици. Данас смо имали преговоре са турском страном око присуства на северу КиМ, то смо договорили надамо се да је остала само техника и да ћемо у данима пред нама имати резултате”, навео је Вучић.

Њемачки канцелар Олаф Шолц је претходно, на питање Шпигла ако Србија и даље буде одбијала да призна Косово – шта би била посљедица поводом приступања ЕУ за Србију и Косово, рекао да је њемачки став по том питању јасан и да се нада да ће доћи до напретка.

“Обје старне морају дати допринос томе. Да се не одгађају састанци већ низ малих корака који ће водити до коначног циља”, навео је Шолц.

Разговор о предстојећој зими

Пренио је да су разговарали и о предстојећој зими, о тешкоћама са којима се већ данас суочавамо.

“Шолц је био фер и понудио помоћ Немачке у проналажењу решења за кризу коју већ осећамо, а тек ћемо да је осетимо, у смислу изградње енергетских капацитета, који би нас повезали са остатком реигона, да омогућемо себи различите начине за диверзификацију”, рекао је Вучић.

Подсјетио је да се гради гасни интерконектор према Бугарској, да се очекује да и бугарска страна крене да гради, као и да је у плану изградња интерконектора ка Сјеверној Македонији.

“У наредном периоду ћемо да изградимо све што нам је потребно, па и оно што није, и хвала му што је понудио велику подршку у енергетици, у свим осталим областима. То ценимо и без тога тешко да бисмо могли да напредујемо”, рекао је Вучић.

Он је рекао и да је бескрајно захвалан Шолцу на посјети Београду, да искрено и отворено разговарају о свим важним питањима, јер је Србији важнији разговор с њемачким канцеларом, него њему разговор са Србијом, додајући да је овдје увијек добродошао.

 

 

 

(tanjug)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img