Nakon pet godina otkako je posljednja država priznala nezavisnost lažne države Kosovo, ali i niza “otpriznavanja”, dvije afričke države su iznenadno odlučile da okrenu ploču, prvo Kenija, a onda i Sudan, a što su najvjerovatnije izlobirale Turska i Velika Britanija.
Smatraju ovo bivše diplomate i politički analitičari navodeći da to što su u samo dvadesetak dana dvije afričke zemlje naprasno priznale navodnu državnost i nezavisnost Kosova govori o ozbiljnoj diplomatskoj kampanji lobiranja koje se vodi kako iz Prištine tako i određenih centara moći, a na koje Srbija mora što prije odgovoriti. Kako upozoravaju, potez Kenije, a onda i Sudana, moglo bi podstaknuti i druge afričke zemlje da donesu istu odluku. Navode i da Priština već dvije i po godine radi na priznanju Kenije i to zajedno sa pojedinim zapadnoevropskim zemljama, koje su slale direktno svoje predstavnike i poslanike u ovu zemlju.
Spoljnopolitički analitičar Mirko Dautović ukazuje i na ulogu bivšeg ministra spoljnih poslova tzv. Kosova, multimilionera Bedžeta Pacolija, koji je u posljednjih šest mjeseci imao jednu veliku turneju po Africi, lobirajući za priznavanje.
Osvrćući se na drugi slučaj, Sudana, dominantno islamske države, smatra da je presudnu ulogu imala Turska, odnosno Redžep Tajip Erdogan. Kako kaže, nikako ne treba zaboraviti da Ankara podržava vladu generala Abdela Fataha el Burhana u građanskom sudanskom ratu. Podsjeća i da je ovaj general ugošćen na nedavno održanom antalijskom forumu.
– Turska intenzivno snabdeva jednu od strana u sudanskom građanskom ratu. Kada se sve sagleda iz ugla neutralnog posmatrača, može se videti taj jak uticaj Turske na vlasti u Sudanu, ali i na još neke afričke zemlje. Verujem da u narednom periodu slede nova priznanja Kosova – istakao je Dautović.
Sudan je inače afrička zemlja sa oko 50 miliona stanovnika i treća je po veličini na tom kontinentu. Ova država se već dvije godine suočava sa unutrašnjim sukobima između vojske i paravojnih snaga, što je dovelo do velike humanitarne krize. Prema posljednjim podacima oko 20.000 ljudi je poginulo od početka sukoba, dok se gotovo polovina stanovništva suočava sa ekstremnom glađu. Rog Afrike, gdje se nalazi Sudan, smatra se jednim od važnih regiona zbog svoje blizine Crvenom moru i vitalnom globalnom brodskom putu. Turska očigledno sve to koristi te preko Sudana želi napraviti svojevrsnu kapiju za proširivanje svog političkog i vojnog uticaja u ovoj geopolitički osjetljivoj oblasti.
Sada Ankara preko ove afričke države, ali i drugih, planira međunarodno “ozakoniti” takozvanu državnost Kosova i svoju poziciju i na Balkanu. Turska državna kompanija je krajem prošle godine otvorila i veliku fabriku oružja na Kosovu, a njeni vojni instruktori već jedno izvjesno vrijeme rade i na obuci takozvane kosovske vojske, iako je tako nešto protivno svim međunarodnim sporazumima. Na ovo ukazuje bivši diplomata Vladislav Jovanović, ističući da nema nikakvu dilemu – ubijeđen je da se radi o novim pokušajima otimanja srpske južne pokrajine, dodajući da oni koji ovo rade znaju da je Afrika svojevrsni “meki trbuh” Srbije, jer je većina država ovog kontinenta do sada bila protiv priznavanja takozvane nezavisnosti Kosova.
Kategoričan je i da značajnu ulogu u čitavoj ovoj političkoj i zakulisnoj igri u vezi sa priznavanjem navodne državnosti Kosova imaju i pojedine zapadne zemlje, među kojima je i Velika Britanija, a koja je tradicionalno i interesno politički prisutna u Keniji.
– Kako će se svet dalje razvijati tek ćemo videti, ali je činjenica da je novonastalo stanje stvorilo poprilične brige svima pa i onima koji su do sada pitanje KiM pokušavali da reše kroz dijalog. Sada verovatno pokušavaju da to ubrzaju i zamene nekom drugom vrstom sveobuhvatnijeg pritiska na nas – istakao je Jovanović.
Čudne okolnosti
Politički analitičar Borislav Korkodelović kaže da su okolnosti priznanja takozvane nezavisnosti Kosova od strane Sudana dosta neuobičajene. Navodi da je ova država napustili svoju dugogodišnju politiku, koja je bila diktirana time da su i oni imali svoja gorka iskustva i to nakon što se od države odvojio Južni Sudan.
– Očigledno je Turska odigrala presudnu ulogu u ovom priznanju. Ali pitanje je koliko je sve to validno ili – ne, pošto se radi o usmenom priznanju – kaže ovaj analitičar.
(glassrpske.com)