Хрватски Сабор изгласао је велике измјене и допуне Закона о безбједности саобраћаја на путевима које ће ступити на снагу 1. августа 2019. године.
Полицијски службеници ће вријеме до ступања новог Закона на снагу искористити за информисање учесника у саобраћају о измјенама које он доноси као и колике ће бити нове казне за прекршаје од првог августа.
Оно што је посебно интересантно људима који са ових простора путују на одмор у Хрватску су новчане казне за:
– некориштење сигурносног појаса за вријеме вожње,
– непрописан превоз дјеце у возилу и
– непрописно кориштење мобилног телефона за вријеме вожње.
За наведене прекршаје с досадашњих 500 куна (130 КМ) казна је повећана на хиљаду куна (260 КМ).
Ове, за безбједност свих учесника у саобраћају најважније измјене можемо резимирати закључком да су с циљем смањења броја најтежих прекршаја повећани износи новчаних казни за тзв. “четири убице у саобраћају” – брзина, алкохол, појас и мобилни телефон.
Младом возачу који је у двије године прикупио девет негативних прекршајних бодова, баш као и возачу који је у истом периоду прикупио 12 негативних прекршајних бодова, а којима је возачка дозвола истекла, рјешењем ће се одредити да двије године не могу поднијети захтјев за продужење возачке дозволе.
Категоријама возача с једнаким бројем прикупљених негативних прекршајних бодова у једнаком периоду, рјешењем ће се укинути возачка дозвола ако им је у том периоду одузета или пријављена изгубљеном.
Двије године забране подношења захтјева за издавање возачке дозволе добиће и особа која је у двије године прикупила девет негативних прекршајних бодова, а није ни стекла право управљања моторним возилом, односно још није ни положила возачки испит.
С досадашњих 700 (185 КМ) на хиљаду куна (260 КМ) повећава се новчана казна за некориштење зимске опреме, јасније се прописује шта је све возач дужан да учини прије укључивања у саобраћај, односно, уз обавезно чишћење снијега одсад је возач прије укључивања у саобраћај у обавези да очисти са возила и лед или воду, а такође је фиксно прописано и период у којем на моторним возилима морају бити упаљена дневна или кратка свјетла – од. 1. новембра до 31. марта.
Повећање новчаних казни прописује се и за возаче који не остану на мјесту несреће у којој има погинулих или повријеђених са 3.000,00 до 7 000 куна (1 850 КМ), на 10 до 20 хиљада куна (2 650 – 5 300 КМ), као и за возаче који у саобраћајним незгодама с материјалном штетом не оставе податке о себи и возилу или напусте мјесто незгоде са 2 000 до 5 000 куна (530 – 1 300 КМ), на 3 000 до 7 000 куна (800 – 1 850 КМ).
Уз то, за такве возаче слиједи и изрицање заштитне мјере “забране управљања моторним возилом” у тачно одређеном трајању, без обзира на број почињених прекршаја, а одређују им се и негативни прекршајни бодови.
Осам најтежих
Нове одредбе Закона о безбједности саобраћаја на путевима предвиђају и строже кажњавање починилаца осам најтежих прекршаја за које је полиција детектовала да узрокују највећа и најтежа страдања у саобраћају, а то су:
– прекорачење дозвољене брзине кретања у насељеном мјесту за више од 50 км/х,
– вожња у супротном или забрањеном смјеру на аутопуту, брзом путу и путу намијењеном искључиво за саобраћај моторних возила,
– намјерни пролазак кроз црвено свјетло, односно пролазак кроз црвено свјетло без смањења брзине, повећањем брзине или пролазак кроз два или више црвених свјетала,
– одбијање подвргавању испитивања ради провјере да ли у организму има алкохола или дрога,
– вожња под утицајем алкохола изнад 1,5 г/кг и вожња под утицајем дрога,
– управљање возилом прије стицања права,
– управљање возилом док је возачка дозвола укинута због прикупљених негативних прекршајних бодова,
– управљање возилом док је возачка дозвола одузета, док је возач искључен из саобраћаја или му је изречена мјера привременог одузимања возачке дозволе или заштитна мјера.
Управо за те прекршаје прописано је повећање новчаних казни са пет до 15 хиљада куна (1 330 – 4 000 марака), како је било до сада, на 10 до 20 хиљада куна (око 2 660 – 8 000 КМ) те прописивање облигаторних заштитних мјера, односно забрана управљања моторним возилом од најмање шест мјесеци за други почињени прекршај или од најмање 12 мјесеци ако је прекршај почињен трећи или више пута, затим повећање негативних прекршајних бодова са три на шест те привремено одузимање возила као средства почињења прекршаја.
Полиција може привремено одусети возило возачу који је најмање већ два пута правоснажно кажњен у трогодишњем периоду, почевши од ступања овог Закона на снагу, а поново почини неки од 8 наведених најтежих саобраћајних прекршаја. Привремено одузимање значи одузимање до одлуке суда, који је дужан одлуку донијети у року од 15 дана.
(srpskacafe.com)