spot_img
spot_img

Харадинај: Србија је крива

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Предсједник владе привремених институција у Приштини Рамуш Харадинај покушао је, у интервјуу бечком дневнику “Пресе“, да прикаже да је одлука о царинама реакција на “дугогодишње трговинске препреке“ које је наметнула Србија, а што се формирања војске тиче, тврди да тијесно сарађује са косовским Србима од којих је чуо да имају повјерења у “косовску војску”.

Упитан да ли је било паметно увести царине на српске производе, пошто је дијалог у застоју, Харадинај је казао да Приштина подржава дијалог са Београдом и поштује „његова достигнућа и обавезе“ који су из њега настали.

“Годинама смо патили под трговинским препрекама које нам је увела Србија. На то смо одговорили царинама“, објаснио је он.

На констатацију да је и Европска комисија критиковала царину Харадинај је рекао да би Комисија треба да почне са критиком код нетарифних трговинских препрека.

“Тежак је посао за наше фирме и шпедиције. Не може се наставити са ЦЕФТА споразумом ако се њега не придржава наш сусјед”, поручио је он.

У вези успостављања косовске војске Харадинај тврди да су у прошлости српске владе Србе на Косову злоупотребљавали као средство за вршење притиска за сопствену политику.

“Ја тијесно сарађујем са косовским Србима и од њих сам чуо да имају повјерења у косовску војску. Ради се о малој војсци од 5.000 војника, и она неће замијенити међународне заштитне снаге Кфор”, објаснио је он.

Када је ријеч о промјени граница као рјешењу Харадинај је рекао да нико на Балкану није задовољан постојећим границама.

“Прије свега Албанци нису срећни тиме. Међутим ако би промијенили те границе, отворили би ново поглавље у којем не знамо докле ко хоће да иде. Тако нешто је на Балкану опасно. Морамо поштовати границе и истовремено пронаћи креативна рјешења како би у будућности имале мање значај него данас, на пример преко зона слободне трговине”, сматра он.

Упитан да ли би “Косово” промјеном граница могло коначно добити признање Русије Харадинај је поручио да такозвано Косово “размишља евроатлантски”.

“Осјећамо се као дио европске и америчке зоне, не зоне Русије. За нас је тешко замисливо да предсједник Путин буде тај који би нас подржао”, рекао је он.

Што се пута у ЕУ тиче Харадинај истиче да Приштина сада примјењује ССП и да има јасну реформску агенду.

“Желимо да дођемо у позицију да можемо затражити статус кандидата. Један проблем за нас је што још увијек немамо визну либерализацију. Налазимо се усред Европе, али смо изоловани. Испунили смо свих 95 услова који су нам постављени. Надам се да ће аустријско предсједавање ЕУ и канцелара Себастијан Курц успјети да своје колеге у Унији увјере да на Савјету ЕУ дискутују о визној либерализацији за Косово”, рекао је он.

Пренио је да се у Бечу састао и са вицеканцеларом Хајнц-Кристијаном Штрахеом, којег веома поштује.

“Он је у прошлости имао више интеракцију са Србијом и разумије одлично Србију. Међутим ми ћемо се посветити томе да га информишемо о косовској истини. Наши аргументи су снажни. Заслужујемо мјесто у европској породици. Надам се да ће аустријске фирме појачано инвестирати на Косово”, нагласио је он.

По питању Специјалног суда за злочине почињене на Косову Харадинај каже да је питање што је уопште успостављен, јер је постојала већ једна судска установа која је гонила ратне злочине, Трибунал УН за бившу Југославију у Хагу.

“Специјални суд за Косово је сада чињеница и ми га поштујемо. Поступци имају велико дјеловање на друштво на Косово. То је мало друштво и људи су у рату пуно патили. Били смо жртве српског Милошевићевог режима. И поред тога доказујемо да немамо страх од међународне правде. Ја сам се предао Хашком трибуналу и ослобођен сам”, подсјетио је он додајући да је Хашки трибунал највиша истанца међународног права и да би свако требало да призна његове пресуде.

 

 

 

 

 

(TANJUG)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img