“Њих интересује територија, а људска права их не интересују. Проблем у реализацији њиховог пројекта праве Срби. Ако немају Србе на Косову и Метохији, немају ни проблем”, рекао је Човић за РТС и нагласио да безбједносне структуре Србије нису имале ниједну информацију шта се спрема.
Он је додао да је немогуће да се догоди тако брутално етничко чишћење у присуству десетина хиљада до зуба наоружаних војника НАТО-а.
Предсједник Координационог тијела за југ Србије и бивши начелник Војномедицинске академије (ВМА) Зоран Станковић рекао је да су тада на ВМА биле ангажоване хитне екипе које су у сваком тренутку биле спремне да реагују.
“Када су први повређени стигли, збринути су на ВМА. Не могу да говорим о броју, али пружена им је свака помоћ. Све што се дешавало и што се и данас дешава изазива непријатно расположење, тугу, а и одговорност зашто смо оставили те људе на милост и немилост онима који нису били спремни да им пруже заштиту”, рекао је Станковић.
Предсједник хуманитарне организације “Солидарност за Косово” Арно Гујон оцијенио је да је мартовски погром био погром и против Европе јер су нападнути манастири и срушене цркве који су дјелић европске цивилизације који је заувијек нестао.
Гујон је рекао да је знао да су Срби са Косова и Метохије “прави витезови који не одустају, иако би многи поклекли пред континуираним насиљем”.
У таласу организованог албанског насиља 17. марта 2004. године, убијено је 19 особа, протјерано више од четири хиљаде Срба и неалбанаца, етнички је очишћено шест градова и девет села, запаљено је и порушено 39 цркава и манастира, 935 српских кућа и на десетине друштвених објеката.
Истражити одговорност УНМИК-а и КФОР-а за насиље Албанаца над Србима
Координација српских удружења породица несталих, убијених и погинулих лица са простора бивше Југославије (Српска координација), поводом обиљежавања 17 година од погрома Срба на Косову и Метохији, затражила је и да се истражи питање одговорности у тим догађајима особља УНМИК-а и КФОР-а за нечињење и невршење мандата одређеног Резолуцијом Савјета безбједности УН 1244.
Српска координација позвала је данас власти Србије, УНМИК и КФОР да актуелизују питање кривичне и имовинске одговорности за посљедице настале масовним и организованим насиљем Албанаца над Србима и српском културном баштином на Косову и Метохији у мартовском погрому 2004. године.
Ни након 17 година, за масовне и организоване злочине Албанаца над Србима у марту 2004. године, нико од извршилаца и организатора није осуђен на казну затвора, а протјераним Србима још увек није омогућен повратак, нити накнада за уништену имовину, додаје се у саопштењу.
Српска координација подсјећа да је за вријеме пуног извршног мандата међународне војне и цивилне мисије УН на Косову и Метохији – КФОР-а и УНМИК – а, у тродневном масовном и организованом насиљу над Србима учествовало више десетина хиљада Албанаца.
Српска координација и чланови породица жртава још једном указују на конкретну одговорност УНМИК-а и КФОР-а због невршења мандата одређеног Резолуцијом Савјета безбједности УН 1244.
Ово удружење указује и на одговорност самопроглашених власти у Приштини због некажњавања злочина над Србима и уништавања српске културне баштине и имовине Срба на Косову и Метохији.
(srna)