spot_img
spot_img

Годишњица мартовског погрома: Насиље над Србима на Косову и Метохији – организовани злочиначки подухват

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Бивши шеф Координационог центра за Косово и Метохију Небојша Човић изјавио је да је насиље над Србима 17. марта 2004. године било организовани злочиначки подухват у чијој организацији је учествовао међународни фактор, односно њихове службе.
“Исконструисали су наводно страдање три албанска детета са којим Срби нису имали никакве везе. То је био окидач. Све је било очигледно испланирано како би се наставило етничко чишћење на простору Косова и Метохије”, рекао је Човић.Он је указао да је од доласка КФОР-а и међународних снага интензивирано етничко чишћење Срба под контролом међународних снага.

“Њих интересује територија, а људска права их не интересују. Проблем у реализацији њиховог пројекта праве Срби. Ако немају Србе на Косову и Метохији, немају ни проблем”, рекао је Човић за РТС и нагласио да безбједносне структуре Србије нису имале ниједну информацију шта се спрема.

Он је додао да је немогуће да се догоди тако брутално етничко чишћење у присуству десетина хиљада до зуба наоружаних војника НАТО-а.

Предсједник Координационог тијела за југ Србије и бивши начелник Војномедицинске академије (ВМА) Зоран Станковић рекао је да су тада на ВМА биле ангажоване хитне екипе које су у сваком тренутку биле спремне да реагују.

“Када су први повређени стигли, збринути су на ВМА. Не могу да говорим о броју, али пружена им је свака помоћ. Све што се дешавало и што се и данас дешава изазива непријатно расположење, тугу, а и одговорност зашто смо оставили те људе на милост и немилост онима који нису били спремни да им пруже заштиту”, рекао је Станковић.

Предсједник хуманитарне организације “Солидарност за Косово” Арно Гујон оцијенио је да је мартовски погром био погром и против Европе јер су нападнути манастири и срушене цркве који су дјелић европске цивилизације који је заувијек нестао.

Гујон је рекао да је знао да су Срби са Косова и Метохије “прави витезови који не одустају, иако би многи поклекли пред континуираним насиљем”.

У таласу организованог албанског насиља 17. марта 2004. године, убијено је 19 особа, протјерано више од четири хиљаде Срба и неалбанаца, етнички је очишћено шест градова и девет села, запаљено је и порушено 39 цркава и манастира, 935 српских кућа и на десетине друштвених објеката.

Истражити одговорност УНМИК-а и КФОР-а за насиље Албанаца над Србима

Координација српских удружења породица несталих, убијених и погинулих лица са простора бивше Југославије (Српска координација), поводом обиљежавања 17 година од погрома Срба на Косову и Метохији, затражила је и да се истражи питање одговорности у тим догађајима особља УНМИК-а и КФОР-а за нечињење и невршење мандата одређеног Резолуцијом Савјета безбједности УН 1244.

Српска координација позвала је данас власти Србије, УНМИК и КФОР да актуелизују питање кривичне и имовинске одговорности за посљедице настале масовним и организованим насиљем Албанаца над Србима и српском културном баштином на Косову и Метохији у мартовском погрому 2004. године.

Ни након 17 година, за масовне и организоване злочине Албанаца над Србима у марту 2004. године, нико од извршилаца и организатора није осуђен на казну затвора, а протјераним Србима још увек није омогућен повратак, нити накнада за уништену имовину, додаје се у саопштењу.

Српска координација подсјећа да је за вријеме пуног извршног мандата међународне војне и цивилне мисије УН на Косову и Метохији – КФОР-а и УНМИК – а, у тродневном масовном и организованом насиљу над Србима учествовало више десетина хиљада Албанаца.

Српска координација и чланови породица жртава још једном указују на конкретну одговорност УНМИК-а и КФОР-а због невршења мандата одређеног Резолуцијом Савјета безбједности УН 1244.

Ово удружење указује и на одговорност самопроглашених власти у Приштини због некажњавања злочина над Србима и уништавања српске културне баштине и имовине Срба на Косову и Метохији.

 

 

(srna)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img