Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je danas u Bijeljini da on ne odlučuje o tome da li će doći do poskupljenja struje, nego da taj postupak vodi Elektroprivreda.
Naglasio je da treba imati u vidu da su svi troškovi proizvodnje električne energije porasli, što može uticati na postojeće cijene.
“Samo u načelu se do sada pominjala cijena za narednu godinu na Elektroprivredi je da taj postupak vodi. Ja lično o tom pitanju ne odlučujem i ne mogu odlučivati o tome samo mogu biti informisan i mi sada ostavljamo da Elektroprivreda u skladu sa zakonom o električnoj energiji da pokrene taj postupak ukoliko smatra opravdanim”, izjavio je Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva Republike Srpske .
Kako je kazao treba imati u vidu da su cijene proizvodnje električne enrgije posebno u rudnicima i termoelektranama jako, jako porasli da su svi završni troškovi od cijena materijala koje oni nabavljaju za održavanje termoelektrana čelik je jako poskupio u jednom periodu ranije znatno više ne go trenutno.
“Cijena energenata se povećala, postupak za nabavku rezervnih dijelova je dosta složen, sve to utiče i na cijene. Politika ove Vlade i mene kao ministra je bila sve ove godine da smo štitili građane i da smo na taj način držali se politike najnižih cijena i to je tako i ostaće tako.
Oni koji imaju manja primanja sigurno će biti zaštićeni, oni koji troše mnogo energije za razne potrebe pa red je i da plate više”, naveo je Đokić.
Komentarišući rezerve uglja na deponijama, Đokić poručuje, da prema informacijama koje su dostavljene nama u ministarstvu tačno je da se trenutno na deponiji uglja u Ugljeviku, a i u Gacku nalaze male ili nedovoljne količine za nekakav siguran i kontinuiran rad.
“Ali se iskreno nadam da će RiTE Ugljevik biti još više posvećen i da će pronaći način da ubrza proizvodnju uglja. Idu nove otkrivke da osiguraju nove količine uglja kako bi ostali u režimu nesmetanog i normalnog rada.
Mi smo juče imali kontakt sa direktorom preduzeća i on me uvjerava da oni na tome marljivo rade. Nadam se da će uspjeti u tome”, navodi Đokić.
Šteta je, ističe, što u dužem vremenskom periodu koji traje 15-ak godina u oba rudnika nije vođena rudarska proizvodnja na način koji je trebao da osigura dugoročan i nesmetan rad rudnika i proizvodnju uglja.
Navodi da postoje tu i objektivni problemi koji se javljaju i treba i njih cijeniti kad se takve pojave i problemi dese.
“Tako da se nadam da će menadžment uspjeti u tome mi to od njih očekujemo i to je njihova zakonska obaveza”, jasan je Đokić.
(rtvbn.com)