У Брчком је сачињен Јавни регистар 4.500 запослених и именованих у јавном сектору, за чија се примања годишње издвоји око 120 милиона марака.
Спискове су, углавном сви доставили, осим Јавне здравствене установе, због чега ће њихови руководиоци бити кажњени у складу са Законом о раду чија је измјена у току, најављује градоначелник Синиша Милић.
У Одјељењу за административне послове за 54 стално запослена, мјесечно се издвајају 122.000 марака за примања.
Ово је једино владино одјељење у којем нема никаквих комисија или одбора за новчане накнаде.
– Те комисије према Закону о државној служби плаћене су са десет одсто од просјечне бруто плате у органима управе, то је негдје око 250 КМ – навео је Срђан Блажић, шеф Одјељења за административне послове у Влади Дистрикта Брчко.
У осталих 11 владиних одјељења, службама, секретаријатима и скупштинским комисијама, имају разноразне одборе и комисије, често, једно лице у више комисија. Има и оних са двије плате, за шта су награђени и са по 8.000 КМ.
Уз то, често у јавном сектору ради по двоје, троје и четворо у породици, па им се мјесечно у кућни буџет слије и до 12.000 КМ.
Зато је, каже, градоначелник, отпор за објављивање података очекиван.
– Кад кажем да је отпор очекиван, онда се то прије свега мисли на отпоре који долазе од стране појединаца, па и читавих институција, јер ово је једна новина, што би требало да обезбиједи транспарентност трошења јавног новца – рекао је Синиша Милић, градоначелник Дистрикта Брчко.
Објављивање плата је незаконито, кажу у телефонском разговору менаџери Јавне здравствене установе, који, како смо сазнали, имају примања и по 7 до 8.000 марака. Кажу нам да сваки радник мора писмено пристати на објављивање примања, што они не желе.
– Овдје се не ради о поштовању појединачног захтјева, овдје се ради о поштовању одлуке Скупштине, којом је дата надлежност Влади за успоставу овог регистра – додао је Милић.
Грађани захвални градоначелнику и Влади на истрајности, али и згрожени, на то да се за 4.500 корисника јавних средстава, годишње на плате и разне накнаде, утроши 120 милиона марака буџета.
Овај хаос и општу грабеж народног новца, потребно је што прије спријечити и законом уредити, да буџет буде равномјерније распоређиван онима који га и пуне.
Зато из кабинета градоначелника најављују измјену Закона о платама, према којем ће се расипање новца и неморално богаћење, спријечити и казнити. Већа надлежност тим законом биће дата Канцеларији за превенцију корупције.
– Неће се моћи остваривати дупла примања, појединац који се одлучи да се бави политиком, а запослен је у јавном сектору, имаће могућност да бира или да прихвати мандат или да заузме радни однос у јавном сектору – завршио је Милић.
Милић очекује да ће већ прве санкције за непоштовање скупштинске одлуке и скривање тачних података о примањима из буџета, услиједити веома брзо.
(rtrs.tv)