spot_img
spot_img

Упитне дипломе више од 100 службеника у образовним институцијама Брчко дистрикта

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Од око 1.200 запосленика само у Одјељењу за образовање Брчко дистрикта више од 100 запослених је ангажовано са упитним дипломама, сазнаје Инфорадар.

Увидом у Регистар запослених, у Одјељењу за образовање Брчко дистрикта, спорне дипломе су издале високошколске установе у БиХ које у тренутку издавања тих диплома нису биле уписане у регистар при Агенцији за развој високог образовања и осигурање квалитета – односно нису биле акредитоване.

Оквирни закон о високом образовању у БиХ (Службени гласник БиХ 59/07), којим је основана Агенција за развој високог образовања и осигурање квалитета, између осталог, чланом 54 прописује: “Надлежни државни органи, те други органи и организације у БиХ ће, у сврху запослења или јавне функције, признавати само оне академске степене и дипломе које издају акредитоване високошколске установе.”

Дамјан Дунџић, асистент координатора на пројекту УГ Демос Брчко, у разговору за Инфорадар истиче да је у протеклом периоду дошло до хиперпродукције кадрова која је у великој мјери повезана са коруптивним радњама разних интересних група, почевши од политичких партија па до родбинских веза и неких група које продају радна мјеста за новац.

“Мислим да се може рећи да је јавни сектор преплављен људима са дипломама које су у најмању руку дискутабилне. Управо такав принцип и непоштовање Закона којег смо донијели нивоу БиХ тјера младе људе из државе”, упозорава он.

Податке о упитним дипломама потврдило је Удружење грађана “Демос” Брчко које је анализирало Регистар запослених лица у овој локалној заједници, јавно доступног на ОВДЈЕ те листе акредитованих високошколских установа у БиХ, јавно доступне ОВДЈЕ.

НВО “Стоп неакредитованим високошколским установама” уназад двије године се бави проблемом високог образовања у Брчко дистрикту и у моменту када су покренули своју кампању уз подршку ЦЦИ, у регистру Одјељења за образовање није било високошколских установа које су уписане у Државни регистар високошколских установа у БиХ.

Прва уписана је Висока школа Empirica 17.6.2021. године, а након тога Интернационални универзитет и Европски универзитет 04.02.2022. године. У регистру Одјељења је још 5 дислоцираних одјељења, чији рад је, према истраживањима наведене организације, са много проблема и контроверзи. Дислоцирано одјељење Универзитета у Сарајеву већ двије године је угашено, што је званично потврђено из Сарајева, док у актима осталих матичних ВШУ нема адреса у Брчко дистрикту, а нису ни у рјешењима о акредитацији убухваћена истим.

“Наш став је да су упитне дипломе више десетина службеника у јавним установама Брчко дистрикта. Како су до институционалног акредитовања, без сумње и Интернационални и Европски универзитет издавали дипломе и 2021. године и уназад када су по важећим законским прописима требали бити акредитовани, њихове дипломе су под упитником. Да су којим случајем свршени студенти намјеравали наставити школовање нпр. на Универзитету у Сарајеву то не би могли учинити, јер би били одбијени (документи грађанина као илустрација).

Да се приликом конкурса кандидат који није примљен жалио на одлуку ако је примљен рецимо кандидат са дипломом Интернационалног, Европског, Слобомир П. универзитета, ИТЕПА, Високе школе из Приједора и других, суд би поништио тај конкурс. Не можемо прецизирати број запослених у јавним установама са упитном дипломом, јер у Регистру није наведена ВШУ на којој су студирали”, казао је за ИнфоРадар Љубинко Ђурић, пројект координатор ЦЦИ.

Приватне високошколске установе у Босни и Херцеговини нашле су се у центру скандала, након што су сигурносне агенције крајем фебруара ухапсиле више особа и претресле неколико приватних универзитета широм земље, под сумњом да су незаконито издавали факултетске дипломе. Државна агенција за истрагу и заштиту (СИПА) је објавила да су током претреса у девет високошколских установа и у стамбеним објектима девет особа открили 75 сумњивих студентских досјеа и пронашли готово 82.000 еура. Претреси су вршени на подручју Бање Луке, Бијељине, Источног Сарајева, Приједора, Козарске Дубице, Брчког, Травника и Мостара. У акцији именованој као “Кластер” ухапшено је 11 особа.

Најмање два члана Управног одбора Агенције за развој високог образовања и осигурање квалитета БиХ били су у комисијама за оцјењивање и ревизију квалитета и давање препорука о акредитацији високошколских установа које су предмет истражних органа у акцији „Кластер“. Иначе, у Управном одбору Агенције је и Недељко Станковић који је власник два приватна универзитета – Европског универзитета у Брчком који је предмет истраге и Европског универзитета Каллос у Тузли. Његово именовање било је спорно јер је указивало на сукоб интереса.

„Последњих мјесеци смо забринутији него иначе, када је у питању високо образовање, не само у РС, већ и на нивоу БиХ. Суочени смо прво са оним, на што смо први и указали, а то је непризнавање диплома стечених у БиХ у сусједној Хрватској, као и у Словенији. Затим је у јануару избила афера са куповином диплома, а чак пет високошколских установа индиректно или директно помињу се у том контексту. Још нема назнака да су разоткривене размјере те афере и то је оно што нас највише брине. Сматрамо да надлежни за високо образовање на ентитетском, а ни на нивоу БиХ не би требали чекати истражне органе и њихове резултате, већ да само предузму потребно, зато што смо више него сигурни да су знали да постоје бројне аномалије у високом образовању и незаконитости””, саопштили су из НГГ “Акредитоване високошколске установе – признате дипломе”.

Удружења грађана “Демос” проводи пројекат “НЕ корупцији у запошљавању у јавном сектору Брчко дистрикта БиХ” у сарадњи са ЦЦИ уз финансијску подршку УСАИД-а.

 

 

(inforadar.ba)

 

 

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img