Директор Универзитетског клиничког центра (УКЦ) Републике Српске Владо Ђајић рекао је да ће УКЦ помоћи Болници Брчко да се подигне ниво здравствене заштите у тој установи, те је нагласио да ће сарадња бити интензивирана.
“То ће бити учињено самим тим што ћемо лијечити њихове пацијенте, а истовремено ћемо помоћи и у едукацији здравственог кадра из брчанске Болнице, а слаћемо наше љекаре да помогну колегама у Брчком”, рекао је Ђајић новинарима у Бањалуци након састанка са делегацијом брчанске здравствене установе.
Он је изразио задовољство што су здравствени радници, а и пацијенти из Брчког препознали УКЦ као установу која поред просторних капацитета има и најсавременију опрему и добро обучен кадар те да пружа здравствене услуге попут референтних установа у Европи и свијету.
Ђајић је рекао да је у УКЦ-у лијечен највећи број обољелих од вируса корона, додавши да је више од половине пацијената из других региона, а не само бањалучке регије.
“Међу најбољим смо здравственим установама када је ријеч о преживљавању пацијената у Интензивној јединици што доказује да смо на вријеме радили на едукацији кадра и набавци опреме”, рекао је Ђајић.
Он је додао да је у УКЦ-у 14 пацијената на респиратору, а 65 пацијената је у Клиници за инфективне болести, односно ковид одјељењима.
Према његовом ријечима инфектолози у УКЦ-у су преморени и исцрпљени те да нису нису користили годишње одморе, јер сматрају да би то отежало пружање адекватне здравствене заштите.
“Раде надљудским напорима и истински су хероји и понос и УКЦ-а и здравства Српске”, рекао је Ђајић и још једном позвао грађане да се придржавају мјера, прије свега физичке дистанце и ношења заштитних маски, како се не би и даље повећавао број обољелих, а тиме и притисак и на здравствени систем и његове запослене.
Директор Болнице Брчко Душан Стокић рекао је да је данашња посјета уприличена с циљем да се досадашња добра сарадња двије здравствене установе унаприједи.
“Нама је то важно јер Брчко има посебан статус у БиХ. Ми смо кондоминијум, сувласништво Српске и ФБиХ који има статус дистрикта и из тога произлазе одређене посљедице. То је да је Брчко самостална територијално-политичка јединица и има све елементе власти, свој здравствени систем који не може да буде потпуно заокружен јер немамо терцијарни ниво лијечења”, појаснио је Стокић.
Он је навео да је проблем, посебно у овој ситуацији у вези са вирусом корона, при упућивању тешких и комплексних пацијената у клиничке центре.
“Бањалука и УКЦ су показали највише разумијевања за наше пацијенте. Задовољни смо сарадњом, а желимо да Република Српска буде више присутна у Брчком и кроз институције и ванинституционално”, нагласио је Стокић.
(srna)