У организацији Службе за архив Владе Брчко дистрикта БиХ у изложбеном простору брчанске Градске вијећнице отворена је изложба „Трагом брчанских Јевреја“.
Изложба има за циљ приказати не само уништење једне јеврејске заједнице, већ кроз истраживачки рад, уз коришћење писаних извора, литературе, публикација и аутобиографских извора, у сарадњи са сродним институцијама, јеврејским заједницама и просвјетним установама документовати успоставу ове заједнице у другој половини XIX вијека на обали Саве, дочарати и испричати причу њихових живота, презентовати њихово културно-историјско и друштвено-економско насљеђе, а потом и освједочити трагедију њиховог нестанка из Брчког.
Изложбу је свечано отворио градоначелник Брчко дистрикта БиХ Синиша Милић, који је подсјетио да се овом изложбом обиљежава Међународни дан сјећања на жртве холокауста, који је установљен резолуцијом УН-а из 2005. године.
„Више од било каквих нормативних аката нас морал и наше људско достојанство обавезује да се сјећамо наших суграђана који су у Другом свјетском рату страдали само зато што су били припадници јеврејског народа. Нажалост, тај злочин је доказ да не постоји људско зло и глупост која није у стању да окупи велики број извршилаца и чак буде дио државне политике као што је то био случај са Независном државом Хрватском, иза које су стајали неки интелектуалци. То је опомена за све нас и будуће генерације да никада не допустимо да се такво зло понови на овим просторима“, рекао је Милић.
Ћазим Суљевић, шеф Службе за архив Владе Брчко дистрикта БиХ, истакао је да је истраживање на ову тему почело прије двије године. „Основ је била дигитализована грађа Архива БиХ и након тога посјета Јеврејској општини Сарајево и Заједници јеврејских општина у Београду. Кроз контакте путем интернета са породицама и потомцима који не живе данас у Брчком и БиХ успјели смо заокружити причу коју посјетиоци имају прилику да виде на изложби. Од велике помоћи нам је била сарадња са Медија центром Сарајево“, додао је Суљевић.
Јакоб Финци, предсједник Јеврејске заједнице БиХ, нагласио је у Брчком да је велико задовољство што је отворена једна оваква изложба. „Треба се сјетити комшија који нису са нама. 75 година након холокауста Јевреји се никад нису опоравили. Сигурно је значајна оваква изложба која ће отићи и у Сарајево, Бањалуку и Добој и моћи да отвори очи онима који мисле да је свијет почео од њих и не знају да је нешто било прије њих“, закључио је Финци.
Аутор изложбе, која ће бити отворена у Градској вијећници до 14. 2. 2020. године, јесте проф. историје Тамара Вијоглавин Манчић.