Којом рутом ће траса аутопута од Београда до Сарајева пролазити кроз Брчко дистрикт и даље није познато, иако је са посљедњег састанка поручено да ће све бити ријешено до 15. фебруара.
Са састанка представника Брчког са директорима “Аутопутева РС” и “Аутоцеста ФБиХ”, који је одржан 5. фебруара поручено је да ће све бити ријешено до половине тог мјесеца.
– Тешко је све предвидјети. По мојој процјени у идућој седмици је расплет ситуације. Пуно се ради и надам се да је идуће седмице расплет – рекао је “Гласу Српске” градоначелник Брчког Есед Кадрић.
Нагласио је да се захтјеви три стране не подударају са стручним рјешењима.
– Има ту и примјесе политичких захтјева. Ентитети траже за себе, а ми опет за себе. Видјећемо шта ће бити – навео је Кадрић.
Предсједник Скупштине Брчко дистрикта Синиша Милић казао је “Гласу Српске” да су дистрикт и ентитетска јавна предузећа дошли до закључка да нема градње заједничке дионице аутопута.
– То мијења неке одлуке и положај трасе. Ентитети су изразили спремност да финансирају дионице које ће пролазити кроз Брчко, односно Српска трасу која иде из Брчког према Бијељини, док би федерална страна финансирала трасу аутопута из правца Тузле и даље према Орашју. Та два аутопута би се укрштала у једној тачки – навео је Милић.
Нагласио је да је упућено писмо ентитетским предузећима за нови заједнички састанак на којем би разговарали о даљој реализацији тог пројекта.
– У том писму наведено је да би трасу требало да одреди Брчко у консултацији са ентитетима. Треба узети у обзир да ће ентитети финансирати и радити дионице аутопута па је логично да се питају и о положају траса. Треба видјети и све остале детаље. Брчко је спремно да финансира експропријацију земљишта тако да би требало причати и о томе. Треба видјети који су то модели финансирања и све остало – рекао је Милић и додао да је најважније да нема заједничке дионице јер је она немогућа у смислу финансирања, управљања и одржавања.
Представници БиХ су у Анкари у марту 2021. године током састанка с делегацијом Турске потписали Споразум о изградњи аутопута, од Сарајева преко Пала и Вишеграда до границе са Србијом, те од Сарајева Зенице, Тузле, Брчког и Бијељине до Раче. Радови у Србији озваничени су у октобру 2019. године када је у Сремској Рачи уз званичнике БиХ и Србије био и предсједник Турске.
Предсједник Србије је почетком марта навео и да ће дионица будућег аутопута Београд – Сарајево, од Сремске раче до Кузмина бити завршена до краја идуће године. Дионица Сремска Рача – Кузмин дуга је 18 километара, а процијењена вриједност радова је 220 милиона евра. Други крак аутопута Београд – Сарајево јесте дионица Пожега – Котроман, дужине око 60 километара и процијењене вриједности око 830 милиона евра.
Анализа
Из Завода за планирање, пројектовање и развој Брчког раније је саопштено да су анализирали комбинације трасе аутопута. Навели су да је предложена траса дуга око 33, а не 55 километара како је презентовано јавности.
(glassrpske.com)