spot_img
spot_img

“Скенирајмо корупцију”: Одржана улична акција

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Јуче је, са симболичним почетком у 12:05, одржана још једна улична акција у склопу активности на пројекту „Скенирајмо корупцију“ који од јануара 2021. имплементира УГ Демос, а који у фокусу има мониторинг јавних набавки ЦТ и МРИ апарата.

Из УГ Демос кажу да их ни лоше временске прилике нису омеле у намјери да организују и ову, четврту по реду, уличну акцију током које су грађане упознавали са пројектом, али и извјештајима стручних лица, правника и радиолога, који су укључени у пројекат.

Дамјан Дунџић, координатор пројекта, истакао је да је врло битно да јавност добије информације садржане у извјештајима, јер јавност заслужује да зна због чега толико година трпимо, а све због неуспјелих покушаја набавке ових апарата.

„Ми можемо да нагађамо о разлозима због којих су неславно завршавале протекле јавне набавке ЦТ апарата, али много већу тежину има ријеч стручњака, што је један од основних разлога због којих су и ангажовани на пројекту. Вјерујемо да је ово једини исправан начин борбе, или боље рећи превентиве корупције, јер је јавност најбољи филтер за све потенцијално нечасне радње, те овом приликом најискреније молимо све медије да буду са нама и у нашим будућим борбама за друштво са што мање коруптивних радњи, јер смо свјесни да је то пошаст модерних друштава коју је јако тешко искоријенити.“

Божидар Јовић. предсједник УГ Демос и идејни творац пројекта „Скенирајмо корупцију“ истакао је да су у УГ Демос задовољни набавком ЦТ апарата.

„У протеклом периоду, као што знамо, набављен је ЦТ апарат за потребне ЈЗУ „Здравствени центар Брчко“ а ми из организације смо срећни јер сматрамо да смо својим притиском дали велики допринос набавци апарата који, истина, није стављен у функцију стопостотно, али се надамо да ће се и то десити ускоро, по завршеној обуци свих стручних лица која ће руковати поменутим апаратом. „истакао је Јовић.
Јовић је истакао и да ће УГ Демос пратити и процес набавке МРИ, који је у току.

Сегменти из извјештаја стручњака:

“1.Процес јавне набавке ЦТ уређаја за потребе ЈЗУ Брчко дистрицт БиХ је почео 20.06.2018.године доношењем Одлуке о покретању поступка јавне набавке бр. 13-001996/18.

Поменутом Одлуком је покренут први поступак набавке ЦТ апарата, а који је окончан 25.02.2019.године. Одлуком Градоначелника о престанку поступка јавне набавке из разлога што ниједна од пристиглих понуда није прихватљива, што по закону представља основ за престанак поступка избора понуђача. (Пристигле су двије понуде, “Медит” доо Сарајево И “Сименс Медицина” доо Сарајево, а Комисија за набавке је оцијенила оба понуџаћа неквалификованим И њихове понуде неприхватљивим И доставила препоруку о престанку поступка)

2. Други поступак јавне набавке ЦТ-а је започет 25.07.2019. године објављивањем Обавјештења о набавци бр. 1157-1-1-429-3-375/19, исправљено 27.08.2019. године, а окончан већ 15.10.2019. године Рјешењем Канцеларије за разматрање жалби бр. ЈН2-01-07-1-2325-7/19, којим је уважена жалба привредног друштва „Медит“ доо Сарајево те поништена тендерска документација бр. 13-001816/19 за предметну набавку.
У образложењу поменутог Рјешења се наводи да је тендерска документација поништена јер исту уговорни орган није правилно прописао у дијелу техничких спецификација ЦТ уређаја, односно да је прописивањем техничких спецификација које подразумијевају 128 слајсни у аквизицији ограничио конкуренцију јер је упућивао само на једног произвођача – „Сименс“, а исто није оправдао предметом набавке (стварном потребом заснованом на објективим разлозима) већ на паушалној субјективној процјени.

3. Трећи поступак и то преговарачки без објаве обавјештења је покренут на основу Посебне одлуке о покретању поступка јавне набавке и иницијативи за покретање поступка набавке бр. 13-001008/20 од дана 01.04.2020. године, а исти је окончан већ 19.06.2020. године Одлуком градоначелника о поништењу поступка бр. 13-001008/20, и то због „других доказаних разлога који су изван контроле уговорног органа и који се нису могли предвидјети у вријеме покретања поступка јавне набавке, што према Закону о јавним набавкама представља основ за поништење поступка набавке“.
Овај разлог је посебно интересантан ако узмемо у обзир образложење поменуте Одлуке у којем се наводи да се поступак поништава је су истовремено у току два поступка набавке ЦТ апарата, један који је анализиран у претходном пасусу и овај који се поништава, а да се Одјељење за здравство изјаснило да нема потребе за набавком два ЦТ уређаја, те је Комисија за набавке у складу са Закључком градоначелника доставила препоруку о поништењу предметног поступка.
На основу наведеног, очигледно је да је уговорни орган водио два поступка истовремено, те је један поништила Канцеларија за разматрање жалби, други Градоначелник, а грађани поново остали без потребног ЦТ-а.

4. Коначно, четврти поступак јавне набавке је покренут Посебном одлуком о покретању поступка јавне набавке бр. 13-000112/20 од 07.02.2020. године.

Разматрајући двије достављене понуде и то: „Siemens Медицина“ доо Сарајево и „Медицал“доо Мостар, Комисија за јавне набавке је установила да је понуда „Сиеменс Медицина“ доо Сарајево неприхватљива јер није прописно нумерисана, те идејни и прединсталациони пројекат нису преведени, а наведени понуђач неквалификован јер је доставио сертификате за сервисере који нису преведени, није доказао постојање „успјешног искуства“ у реализацији сличних уговора, као и да није доставио доказе о „покушајима да прибави потврде уговорних органа о успјешно извршеним уговорима“.
На другој страни, након Изјашњења Одјељења за здравство и остале услуге, Комисија је оцијенила да је понуда „Medical“ доо Мостар прихватљива, није неприродно ниска, и у том смислу дала препоруку о избору најповољнијег понуђача, на основу које је Градоначелник дана 07.10.2020. године донио Одлуку о избору најповољнијег понуђача бр. 13-000112/20. На поменуту Одлуку „Siemens Медицина“ доо Сарајево је изјавио жалбу коју је Канцеларија за разматрање жалби усвојила и Рјешењем бр. ЈН2-01-07-1-3466-7/20 од 13.01.2021. године Одлуку о избору најповољнијег понуђача поништила и предмет вратила на поновни поступак прегледа и оцјене понуда.

Од низа неправилности које је жалилац у жалби истакао издвајам само оне које је Канцеларија квалификовала као основане а то су: да одабрани понуђач није пружио доказ о ангажованом техничком особљу издатог од произвођача опреме из којег се недвосмислено може утврдити да су обучени за сервисирање предметног уређаја; да уређај који је понудио одабрани понуђач не задовољава техничке спецификације јер не посједује минималну техничку перформансу тражену у тендеру а то је 128 слојева у аквизицији и 256 у реконструкцији; да је неоснован став уговорног органа да жалилац не испуњава услове који се односе на искуство у реализацији сличних уговора.
Поступајући по Рјешењу Канцеларије, Комисија за јавне набавке је донијела нови Записник о анализи, оцјени и рангирању понуда бр. 13-000112/20 од 28.09.2020. године, у којем је поново понуду „Siemens Медицина“ доо Сарајевооцјенила као неприхватљиву а понуђача као неквалификованог из истих разлога као и у претходном поступку, осим што је изоставила спорно искуство у реализацији сличних уговора.

Са друге стране, а с обзиром да да „Комисија не посједује стручна и специјализована знања везана за предмет набавке“, захтјевано је изјашњење Одјељења за здравство и остале услуге у погледу „техничке и професионалне способности „Medical“ доо Мостар. У свом изјашњењу – Стручном мишљењу, Одјељење је заузело став да понуђени ЦТ уређај испуњава све техничке карактеристике из спецификације, те да понуђач има на располагању захтијевано техничко особље за инсталацију и сервис предметног уређаја, а које Стручно мишљење је Комисија прихватила и у том смислу дала препоруку о избору најповољнијег понуђача, на основу које је 12.03.2021. године Градоначелник донио Одлуку бр. 13-000112/20 којом је, као најбољи понуђач, поново изабран „Medical“ доо Мостар.

На поменуту Одлуку „Siemens Медицина“ доо Сарајево је дана 26.03.2021. године изјавио жалбу у којој је поново истакао неправилности које се односе на неиспуњавање одабраног уређаја минималних техничких карактеристика наведених у тендерској документацији, нестручност Комисије, као и непостојање овлашћених и сертифицираних сервисера за понуђени тип ЦТ уређаја.

На жалбу се уговорни орган изјаснио дана 09.04.2021. године, при чему је навео да је иста неоснована, да је понуда „Medical“ доо Мостар прихватљива и да испуњава све услове из тендерске документације.

Одлучујући по жалби Канцеларија за разматрање жалби је исту одбила као неосновану, те је након тога потисан одговарајући уговор са добављачем и ЦТ уређај је коначно набављен.

У складу са наведеним, а посебно узимајући у обзир дужину трајања сличних јавних набавки у окружењу, јасно је да се набавка која је трајала три године може оцијенити као неуспјешна.

Суштински разлог за овако дуго трајање поступка јесте неадекватно постављање тендерских услова, а то се најбоље види из чињенице да су сва три поступка која су била поништавана поништена због неадекватно постављених техничких спецификација ЦТ уређаја који се набавља. У вези са претходном тврдњом, посебно наглашавам да је у Каталогу – техничком опису понуђеног ЦТ уређаја јасно пише да има могућности перформанси 64 слоја у аквизицији, а да је у техничким спецификацијама у тендерској документацији назначено да се тражи 128 слојева у аквизицији што је оставило сумњу у законитост цјелокупног поступка, а нарочито сумњу у сразмјерност техничких караткеристика набављеног уређаја са цијеном која је за исти плаћена.”

Могућности набављеног ЦТ апарата из угла стручњака, доктора радиологије ангажованог на пројекту “Скенирајмо корупцију”:

“Да би апарат званично био примљен и стављен у функцију ангажован је спољни сарадник, стручни консултант, дип. инг. електротехнике, који је требао да извршио стручну анализу достављеног ЦТ уређаја, односно који је требао да утврди да ли испоручени ЦТ уређај у потпуности задовољава техничке карактеристике захтјеване у техничкој спецификацији тендерске документације. Након прегледа апарата и позитивне оцјене стручног консултанта, односно сачињеног извјештаја у којем је стручни консултант потврдио да испоручени ЦТ уређај у потпуности задовољава техничке карактеристике захтјеване у техничкој спецификацији тендерске документације, дана 24.08.2021.године комисија за пријем ЦТ уређаја званично је примила ЦТ уређај. Исти дан ЦТ уређај је у присуству стручне особе, апликатора за испоручени модел ЦТ уређаја, пуштен у пробни рад. Уз ЦТ уређај испоручена је и остала потребна, односно захтјевана опрема: апликативни софтвери, дијагностички алати, лиценце за рад на апликативним софтверима, ињектор, сервер за обраду и складиштење слике, радне станице И монитори. Такође, добављач је био у обавези да обезбједи и адекватну обуку запослених на Одјељењу за дијагностику, Служба радиологије Болнице Брчко, који ће радити на ЦТ уређају. То је у првом акту реализовано у краткој, четверодневној обуци запослених коју је водила стручна и за то обучена особа (апликатор) за испоручени модел ЦТ уређаја.

Модел ЦТ уређаја „Revolution EVOˮ спада у ред бољих ЦТ уређаја у својој класи који се тренутно нуде на тржишту и мислим да задовољава дијагностичке потребе једне секундарне здравствене установе. На ЦТ уређају може да се реализује вечина стандардних дијагностичких ЦТ процедура као што су ЦТ преглед главе, ЦТ преглед врата, ЦТ преглед грудног коша, ЦТ преглед абдмена, ЦТ преглед карлице, као и специјални ЦТ прегледи, односно ЦТ прегледи одређених органских система, регија тијела, типа ЦТ преглед синуса, ЦТ преглед темпоралних костију, ЦТ преглед костију лица, ЦТ преглед кичменог стуба, ЦТ ангиографије, ЦТ урографије. Такође, ЦТ уређај посједује и могућност реализације дијагностичке процедуре која се зове ЦТ коронарографија, али је за ову дијагностичку процедуру поред ЦТ уређаја потребна посебна, односно додатна и техничка и стручна, кадровска подршка, са чим Болница тренутно не располаже у потпуности.”

Процес набавке МРИ из угла правника ангажованог на пројекту “Скенирајмо корупцију”

“Што се тиче поступака набавке МРИ скенера, исти је започет објавом Обавјешења о набавци број: 509-1-1-91-3-149/21, објављеном на Порталу јавних набавки, са датумом слања обавјештења на објаву 19.05.2021. године, а окончан је неуспјешно дана 29.07.2021. године доношењем Рјешења Канцеларије за разматрање жалби број: ЈН-01-07-1-1849-7/21, којом је поменуто Обавјештење, као и Тендерска документација за предметни поступак поништена.

Први разлог за поништавање јесте неприхватљив начин бодовања понуђених уређаја, а који се односи на добијање бодова за елементе завојнице Цоил за дојку, тј. фаворизују се понуђачи који нуде МРИ уређаје са завојницама које имају више од 8 елемената, а при томе такав начин бодовања није оправдан јер је, по мишљењу жалбеног органа неодређен и нејасан због тога што се елементи који се бодују не идентификују, ближе не одређују, те као такви не пружају сигурност да ће квалитет уређаја са више елемената бити бољи од онога са мање, а што би оправдало добијање додатних бодова.

Други разлог за поништавање је незаконито поступање уговорног органа по жалби, јер је исти одређени навод жалиоца који се односио на недосљедност тендерске документације означио као основан, а при томе није поступио у складу за Законом о управном поступку, односно пропустио је да донесе одговарајући одлуку на основу које ће приступити измјени тендерске документације, већ је само рекао да је то техничка грешка која ће бити отклоњена након окончања жалбеног поступка објављивањем нове тендерске документације, а што је, правно гледано а лаички речено, груба грешка у корацима.”

 

 

 

 

 

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img