spot_img
spot_img

Синиша Милић и Ђавољи адвокат: Сумирање године иза нас

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Градоначелник Брчко дистрикта, Синиша Милић, урпиличио је данас годишњу конференцију за медије на којој је сумирао рад Владе у 2019. години.

Редакција портала nula49.com одлучила је да ово обраћање градоначелника учини мало занимљивијим – глумећи Ђавољег адвоката и одговарајући тако на сумирање године иза нас. Подсјетимо, Ђавољи адвокат је израз којим се описује личност која у некој расправи износи контра-аргументе неком ставу иако се са њим можда и начелно слаже. При томе је његова сврха, односно дужност, да изазове или продуби расправу, односно пронађе све слабости, противрјечности или несавршености у почетном ставу како би се донијела што квалитетнија и исправнија одлука. Па, кренимо:

Синишта Милић: Година на измаку је по много чему задовољавајућа. Постигнути су одређени резулатати, а најважније ефекте очекујемо наредне године, јер се ове доста радило на законодавном оквиру који би требао да омогући реализацију значајних пројеката које планирамо да радимо на простору дистрикта Брчко.

Ђавољи Адвокат: По много чему јесте задовољавајућа, нарочито за неке. За њих су и многе претходне биле задовољавајуће. За друге, по много чему је незадовољавајућа. Али, тек смо у уводу, биће времена да прецизирамо.

СМ: Убијеђен сам да је владавина права једина у могућности да обезбједи значајно квалитетнији напредак дистрикта Брчко, а то подразумијева, не само ваљане прописе, већ и прописе који ће се доносити по одређеној процедури. Уколико то обезбједимо сигуран сам да је небитно ко ће се и на којој позицији налазити у смислу законодавне и извршне власти. Ријеч је о дуготрајном процесу и мислим да сви требамо тежити ка томе. Друга ствар која би помогла унапријеђењу је да се лишимо онога што нам је свима манир овде, а то је да опште интересе сматрамо средством за реализацију неких других интереса. Општи интерес треба да је циљ и да му сви тежимо. Сигуран сам да уз ове двије ствари Брчко има перспективу и да ћемо на тај начин обезбједити да грађани, не само не одлазе из Брчког, већ и да желе да живе у овом граду.

ЂА: Као пропис којима је фискализована адвокатска дјелатност? Ваљани прописи… Упућени кажу да би, ако би Апелациони суд добио још понеки захтјев за оцјеном статутарности, и многи други закони пали. Можда су зли језици. Али свима је јасно коме су прилагођени закони у овом граду и колико владавине права имамо. Што се општег и оног другог интереса тиче – почните од своје странке. Треба ли да именујем? Покажите да ово нису празне ријечи.

СМ: Поменућу Закон о фискализацији, а самим тим и званични почетак фискализације на простору Брчког. Донесен је и нови Закон о раду, као један од најважнијих сегмената у реформској агенди. Новим Законом о буџету ми смо се опредијелили да буџет за 2020. годину разматрамо и усвојимо по новом закону, међутим највећим дијелом буџетски календар је прошао, тако да ће се тек наредни буџети у правом смислу припремати по новим прописима. Нови закон предвиђа програмско буџетирање и увођење реда када је у питању пренос капиталног буџета. Заједно за Законом о удружењима и фондацијама, који је у припреми, нови Закон о буџету увешће више реда и у процес додјеле грантовских средстава, што је био проблем свих претходних Влада.

ЂА: Да, нови закони о буџету и удружењима свакако су за похвалу. Једва чекам да видим како ће их бројне (не)владине организације и посланици у Скупштини дистрикта прилагодити својим муљажама. Мораће се потрудити, али не сумњам да ћемо се брзо вратити пола-пола варијанти. Као ни то да ће комисија која буде одлучивала о пројектима вриједним грантова бити креирана потпуно нестраначки, у складу са новом политиком “општег интереса”. Успут, ове десетине милиона што су до сада подијељење разним друштвима и организацијама, а правдане дуплим рачунима, изнајмљивањима локала самом себи, аутима у која стају стотине литара горива и слично… То ћемо заборавити? У праву сте, то је питање за Полицију и Тужилаштво.

СМ: (Милић је истакао као веома значајне Закон о професионалној рехабилитацији, оспособљавању и запошљавању лица са инвлидитетом као и дуго очекивани Закон о заштити права припадника националних мањина, који су у припреми.) Закон о пословним зонама се налази у другом читању пред Скупштином. Оно што је такође значајно јесте да су усвојене Измјене и допуне Закона о образовању што би требало да буде највећа реформа у области образовања након успоставе дистрикта, јер је предвиђено успостављане школа као јавних установа.

ЂА: На шта ли ће резултати реформе образовање личити, бојим се и да помислим. Дјецу нам већ уче полуписмени и приучени, колико горе може бити? Изгледа да ћемо сазнати.

СМ: (Градоначелник је најавио да дистрикт Брчко очекује измјена низа прописа као реализација обавеза из Меморандума о разумијевању са Studen & Co Holding GmbH.) Формиране су двије радне групе које ће радити на анализи правних оквира и приједлога нових законских рјешења који ће у значајној мјери скратити процедуре и отворити врата бржој и ефикаснијој реализацији свих пословних иницијатива. Ова пословна иницијатива конкретно предвиђа улагања од око 500 милиона марака и запослење за око 4000 људи. Пројекти се односе на разне области, а међу првима је пројекат успостављања слободних зона.

ЂА: Дај Боже, ‘ћери, да те ага узме… Искрено се надам, видјећемо, али ће свакако бити занимљиво видјети и какви ће бити “нови правни оквири” и чији ће интерес они задовољити. Само, хоћемо ли имати мјеста за све силне иницијативе, након што се изгради зграда од 50 спратова и аеродром? За почетак, можда да средимо аутобуску станицу, да не журимо.

СМ: (Када су у питању статистике, градоначелник је изнио податак да у Брчком тренутно има 17.900 запослених лица, те да је у односу на 2016. годину то повећање за 13% и највећи број запослених од оснивања дистрикта. Он је додао да је капитални буџет за протекле три године реализован са 38% што је, како је истакао значајно будући да се увијек јављају проблеми са реализацијом капиталног буџета.)

ЂА: Запосленост све већа, стандард живота све лошији. Нешто ту не штима, не знам шта. 38% је побољшање у односу на прошле године. Али је и даље само 38%.

СМ: Добре резултате у 2019. години је имало Одјељење за јавне послове које је око 10.800.000 КМ ставило у функцију за реализацију капиталних пројеката па су тако завршени радови и стављена у функцију зграда Полиције. Ових дана је нова зграда добила употребну дозволу, а припадници Полиције су кренули у пресељење. Завршени су радови на изградњи наставка Булевара мира, а при крају је одабир извођача за измјештање фонтане у центру града. У фази смо доношења одлуке о одабиру онога ко ће извршити процјену досадашњих радова на градском стадиону, након чега слиједи израда идејног пројекта за завршетак западне трибине и друге неопходне радове који ће ставити у функцију овај стадион. Када је у питању мултифункционална дворана са затвореним базеном, у јануару нас очекује отварање понуда за наградни конкурс за израду идејног архитектонског рјешења и након тога слиједи израда пројекта. Највећи капитални пројекат који је окончан у овој години јесте изградња обилазнице, што је највриједнији инфраструктурни пројекат који је растеретио саобраћај у граду.

ЂА: Машала! Много наведеног, али све некако половично… Кренимо редом:

  • Зграда полиције: Свечано отворена у фебруару 2016. године. Дакле, таман на четврти рођендан – још једна свечаност. Кога смо оно казнили за катастрофалне пропусте? Да, наравно, никога. Из чијег џепа је отишао додатни новац за уређење зграде? Грађана, наравно.
  • Булевар мира: Немам замјерки. Имам, али ситне су, у односу на све остало. А и лијеп је Булевар, нема приче.
  • Измјештање фонтане: Не сумњам да ће и овдје првенство имати општи интерес. Нема шансе да се некоме “заврши” конкурс… Нити да ће бити баснословно скуп. Па за неке четири године – свечано отварање премјештене фонтане! Поред градског сата, наравно.
  • Градски стадион: Дјеца рођена када је почела изградња стадиона имају своју дјецу. Цигла дневно – до сада би био готов. Заслужено назван “Скадар на Сави”.
  • Мултифункционална дворана: Не сумњам да ће и овдје првенство имати општи интерес. Нема шансе да се некоме “заврши” конкурс… Нити да ће бити баснословно скуп. Поново. Додајмо и искуство са зградом Полиције – ваљда се неко овај пут сјети противпожарне заштите.
  • Обилазница: Окончан? Чини се да имамо другачије дефиниције ријечи “окончан”… Како напредује технички пријем?

СМ: (Наводећи планове за следећу годину Милић је истакао реконструкцију моста Брчко-Гуња.) Влада и Скупштина су створиле све неопходне предуслове, опредијели смо 1.600.000 КМ за санацију тог моста, што су иницијална средства за израду документације и студија које су неопходне да би се утврдиле могућности за реконструкцију.

ЂА: Само да прође технички…

СМ: (Он је додао да је важно истаћи да је у овој години ријешен проблем уклањања несанитарне депоније у насељу Илићка потписивањем уговора са регионалном депонијом “Црни врх” на четири године у вриједности од 3.000.000 КМ.)

ЂА: Опет проблема са дефиницијама… “Ријешен”, само на папиру. Барем за сада. Али, овдје Вам дајем поен, условно. Видјећемо шта носи будућност.

СМ: Очекује нас и реализација кредитног уговора са Европском банком за обнову и развој на ревитализацији Луке Брчко. Тај пројекат је такође дуго година био у застоју, а сада смо у фази прибављања грађевинских дозвола. Када је ријеч о другим пројектима, у току је регулација корита ријека Брка и Близна, а завршена је санација насипа у Вучиловцу.

ЂА: Већ? Није много трајало… Али, похвално. Боље икад него никад. Ваљда.

СМ:(Градоначелник је нагласио да су у скупштинску процедуру упућени закони чије ће усвајање омогућити стварање неопходног правног амбијента за успостављање једношалтерског система који ће омогућити успостављање пословних субјеката на на једном мјесту и по краћој процедури.) Измјенили смо законе из области социјалних давања и дјечије заштите. Кренули смо са исплатом значајно увећаног износа мајчинског додатка који је са три мјесеца и у мјесечном износу од 160 КМ, повећан на дванаест мјесеци и на 460 КМ. Донесени су и прописи који ће омогућити већа издвајања за тзв. туђу његу и помоћ.

ЂА: Кад се уведе једношалтерски систем, шта ћемо са овим силним радницима и радницама, мораће их странка/швалер/рођак/кум негдје друго намјестити. Све у општем интересу, наравно – гласови се некако морају осигурати.

СМ: (Проширење сарадње са UNDP-ем и другим међународним оргнизацијама градоначелник је нагласио као веома значајно.) У фази смо договора, односно потписивања меморандум о реализацији још неколико пројеката. Издвојио бих израду Стратегије развоја дистрикта Брчко гдје ће нам представници UNDP-а бити консултанти, а кренули смо и у пројекат утопљавања зграда. Први пилот пројекат би требао да буде утопљавање градске болнице. Са њима ћемо радити и на оптимизацији буџета како бисмо идентификовали сва мјеста на којима је могуће направити уштеде.

ЂА: Ови из UNDP-а се, изгледа, нису опаметили после зграде Полиције… Благо њима с нама!

СМ: (Милић је подјетио на традиционалне манифестације и активности које су одржане и током ове године попут Позоришних сусрета, Сајма привреде, Бизнис форума.) Од ове године смо успоставили нову манифестацију у зимском периоду “Чари зиме у Брчком”. Наша жеља је била да употпунимо календар догађаја и што више људи изведемо на градски трг јер је било доста приговора од стране грађана да нема довољно садржаја у граду.

ЂА: Набројасте три догађаја, све тужнији од тужнијег… Ни позоришта, ни привреде, ни бизниса. Ваља при крају мало и похвалити – Чари зиме су пријатно изненађење.

За крај – још једна мудрост нашег народа: Касно Марко на Косово стиже…

 

 

 

 

 

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img