spot_img
spot_img

Савски мост Брчко-Гуња несигуран за прелаз возила и људи

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Савски мост Брчко-Гуња, уједно и државни гранични пријелаз, несигуран је за прелаз возила и људи и неопходно је јавност обавијестити званично о томе, констатовано је данас на ванредној сједници Владе Брчко Дистрикта.

Влада Брчко дистрикта БиХ одржала је данас 62. ванредну сједницу на којој је примила к знању информацију о стању моста преко ријеке Саве на граничном прелазу Брчко (БиХ) – Гуња (ХР) са Елаборатом о утврђивању стања, процјеном носивости и пројектом санације опреме моста коју је направила „ИПСА“ ДОО из Сарајева.

Шеф Одјељења за јавне послове у Влади Брчко дистрикта БиХ Сабрија Јашаревић рекао је да је у поменутој студији ИПСА института, између осталог, речено да се, имајући у виду изразито неповољне резултате провјере на замор, обустављање саобраћаја тешких возила сматра обавезним и хитним. Закључком који је данас усвојен задужују се надлежна одјељења Владе Брчко дистрикта Босне и Херцеговине: Одјељење за јавне послове, Инспекторат, Полиција Брчко дистрикта Босне и Херцеговине и ЈП „ Путеви Брчко“ да предузму хитне мјере у вези са одвијањем саобраћаја на путним комуникацијама до граничног прелаза на савском мосту и од граничног прелаза у складу са налозима из елабората о стању моста.

Информација Одјељења за јавне послове са Елаборатом биће достављена предсједавајућем Савјета министара Босне и Херцеговине, Министарству безбједности БиХ и Министарству комуникација и транспорта БиХ од којих се тражи хитно поступање у вези са ограничавањем јавног саобраћаја на граничном прелазу Брчко–Гуња.

Влада Брчко дистрикта Босне и Херцеговине формираће интерресорну комисију у којој ће бити представници Одјељења за јавне послове, Одјељења за просторно планирање и имовинскоправне послове, Одјељења за привредни развој, спорт и културу, Дирекције за финансије Брчко дистрикта Босне и Херцеговине и Инспектората, која ће у року од десет дана предложити алтернативно рјешење за одвијање теретног саобраћаја на граници између Гуње у Републици Хрватској и Брчког као и приједлог за дугорочно или трајно рјешавање проблема граничног прелаза у Брчком.

Подсјећамо да је мост пуштен у саобраћај 1894. године. Изграђен је за вријеме Аустроугарске, а два пута је рушен у току Другог свјетског рата и у периоду од 1992. до 1995. године. Године, 2000. поново је пуштен у саобраћај.

Дуг је 755 метара и стоји на 27 снажних, бетонских пилона.

Колико је модеран био у оно вријеме, свједочи и чињеница да је за данашњи мост употребљена иста челична конструкција и везови.

(radiobrcko.ba/nula49.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img