spot_img
spot_img

Самостални синдикат запослених у образовању: Нећемо трпити понижавања и пријетње

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Поводом одлуке Одјељења за образовање Владе Брчко дистрикта да се настава у основним и средњим школама одвија и суботом, јавности се обратио Самостални синдикат запослених у предшколском, основном и средњем образовању у Брчко дистрикту БиХ.

Њихово саопштење преносимо у цјелости, без измјена:

Није први пут да наставно особље из медија сазнаје ствари које се тичу образовања. Овај пут је фамозна Одлука о надокнади изгубљених часова, односно фотографија која од 8.3. кружи у јавности, чак прво дошла код ученика. Она се већ два дана дијели и ствара незадовољство и негодовање, како ученика, родитеља, тако и запослених у образовању.

Тај проблем неконсултовања са онима који су најпозванији (а то су запослени у школама), да дају приједлоге везане за образовање, је очито пракса који се наставља од раније.

Просвјетни радници су посебно погођени чланом 2. из ове одлуке у којој се наводи да се надокнађују раније наплаћени, а нереализовани часови. Запослени у образовању неће трпити таква понижавања и пријетње. Ми радимо часно свој посао, дежурамо и на улазима школа, мјеримо температуру, дезинфикујемо ученике који улазе и придржавамо се свих прописаних мјера и одлука, колико год неке од њих биле нелогичне.

Нисмо ми прекинули наставу, наставници су за вријеме прекида наставе имали дежурства по епидемиолошким препорукама, а директори, помоћници директора, секретари, референти, педагози, кућни мајстори су радили без прекида.

Ми смо давали приједлоге да се настава реализује по другим моделима. Зашто часови нису скраћени, зашто није организована онлајн или комбинована настава у Брчком, као у другим дијеловима Босне и Херцеговине, то треба да одговори неко. Зашто је изговор против онлајн наставе наводни Закон о онлајн настави, зашто су наставници имали обуку из програма који је преко ноћи “заборављен” и више се не спомиње…??

Поштовани шефе,

Одувијек су наставници надокнађивали изгубљене часове, било да су поплаве, болести, недостатак огрјева у школама, боловања(иако су им дани боловања одбијани од плате, а послије су надокнађивани), па ће надокнадити и сада.

Зато нема потребе за понижавајућим чланом 2. ваше Одлуке. Ви сте шеф, и ваше је право и обавеза да доносите одлуке везане за образовање.

Међутим, поставља се питање епидемиолошких и педагошких ефеката шестодневног рада у седмици. Колико ученици могу издржати такав темпо? Како ће се такав рад одразити на ширење заразе по школама?

 

 

 

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img