spot_img
spot_img

Ракија некад и сад

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Ракија је прави, племенити, природни дестилат са воћним укусом у коме се може потврдити њен изворни углед.

Сваки балкански народ поносан је на своје ракије, митски често опјевана, нуди се најдражем госту и дарује важним особама. Неки кажу погонско гориво прије подне, а поподне додатна мотивација лошем дану. Без ракије се не може замислити ниједан догађај у животу.

Рецепт је мање-више исти, сама производња омогућује дестилацију по властитој мјери. У мору помодарству изгубила се изворна драж у складу са брзим животом око самог казана. Знало се попити и запјевати после лагане приче уз лагану ватру и стално присуство домаћина цурила је скоро 2h као танка нит, ракија из казана у дрвену посуду. Стари казани, лијепљени тијестом тјерали су мајсторе да оперу сваки пут детаљно казан.

У Мајевичком крају има ракијских домаћина који се труде да својом дисциплином заштите и одрже квалитет ракије која је у последње вријеме изложена разним критикама.

Ситуација око казана је данас другачија, бистри се дневна политика, што даље од казана са богатом трпезом и што хладнијим пивом и вином. Обично се сви упуштају у расправе и дискусије са површним знањем и ’’богатим искуством’’.

Да би се кроз капљицу представио дио нашег идентитета дужни смо да кроз квалитетан производ то и оправдамо. Ако желимо бољу ракију морамо и ми бити бољи, дисциплинованији, да прихватимо струку, да успоставимо мјерило квалитета. За сада је атмосфера герилска, уз пробијање дебелог леда којим је окована ракијска сцена региона.

Ако се не промијенимо и примјенимо здравствено исправне технолошке процесе, немамо шта тражити у озбиљној конкуренцији. Осим традиције, уз квалитетну шљиву, уз породични печат и лични понос, мора и струка ући у ракијско буре. За разлику од нас, Европа више цијени шљиву и производе од ње, које прерађује у више од 30 производа. Нажалост код нас 70% заврши у кацама за ракију.

Ако већ морамо да се шљива прерађује на такав начин, онда нека из својих казана изађе чиста, здрава, квалитетна и на тржиште што скупљи производ наших простора, поручују из Воћног клуба Брчко Дистрикт.

У прилог бољем квалитета ускоро у Брчко Дистрикту ће почети да ради лабораторија за испитивање квалитета, најмодернија у Босни и Херцеговини, што ће побољшати квалитет и указати на грешке код производње.

Надамо се да ће и Школа ракије, коју Воћни клуб Брчко Дистрикт организује за 10-ак дана, поправити и побољшати још бољи квалитет наше познате шљивовице.

Воћни клуб Брчко дистрикта

 

 

 

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img