spot_img
spot_img

Радови на јесен: Почела реализација пројекта ревитализације „Луке Брчко“

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Након што је почетком јула консултантским фирмама предата пројектна документација ревитализације „Луке Брчко“ коначно је почела реализација једног од најважнијих стратешких пројеката у Дистрикту, вриједности десет милиона евра.

Посао консултантских услуга на вођењу овог пројекта, Европска банка за обнову и развој (EBRD), из чијих се средстава финансира пројекат ревитализације Луке, додијелила је италијанској фирми „Technital“ и сарајевском „ППГ“.

Према ријечима Маринка Виљушића, директора ЈП “Лука Брчко“, њихов задатак је да им помогну да распишу тендер и изаберу најповољнијег понуђача.

Емина Рамчић, директор фирме „ППГ“ Сарајево, рекла је да су документацију преузели прије званичног почетка пројекта како би што прије кренули са реализацијом и појаснила да је цјелокупан пројекат подјељен у три фазе.

– Прва фаза је проналазак најоптималнијег рјешења трасе жељезничке пруге која спаја жељезничку главну станицу са „Луком Брчко“. Друга фаза је набавка дизалице, реконструкција појединих дијелова „Луке Брчко“, а након тога идемо у изградњу жељезничке пруге. Наша динамика је предвиђала два мјесеца за нулту фазу, међутим ми ћемо нулту фазу пројекта почети у исто вријеме као и прву фазу пројекта искључиво на захтјев Владе Дистрикта и „Луке Брчко“ – рекла је Рамчићева приликом преузимања пројектне документације.

Пет пројеката ревитализације Луке

Перо Гудељевић, шеф Одјељења за привредни развој, спорт и културу Владе Брчко дистрикта подсјетио је да су од укупно десет милиона евра обезбијеђених код ЕБРД-а седам милиона евра кредитна, а три милиона евра грант средства намијењена за набавку нове дизалице за претовар у Луци.

– За консултантске услуге издвојено је 500 хиљада евра од чега је 250 хиљада евра грант за техничку помоћ, а 250 хиљада евра се финансира из кредита- појаснио је Гудељевић.

Ревитализација „Луке Брчко“ подразумијева реализацију пет пројеката, од којих је главни измјештање пруге од железничке станице до Луке.

– Ту имамо малих проблема. Консултатни треба да утврде да ли је траса пруге прављена по пројекту или постоји могућност да се измијени – рекао је Маринко Виљушић, директор Луке, додајући да ће се упоредо са главним радити преостала четири пројекта.

– То је пројекат изградње приступне цесте са Бијељинске цесте до Луке, приступна пруга до дизалица, изградња претоварног платоа са отпадним водама и набавка нове дизалице – рекао је Виљушић.

Посебно је истакао значај набавке нове дизалице далеко веће претоварне моћи у односу на двије дизалице са којима сада раде.

Постојеће дизалице могу претоварити по пет тона док ће капацитет нове дизалице бити 27 тона у једном потезу.

Неопходно чишћење пловног пута Саве

Виљушић подсјећа да је за „Луку Брчко“ посебно важно чишћење корита ријеке Саве од Београда до Сиска о чему се разговарало са Свјетском банком, али је то већ више мјесеци на чекању.

– Ако желимо да Лука ради девет мјесеци у години, као што је то било ранијих година, мораћемо урадити бар минимум на чишћењу пловног пута Саве од Београда до Брчког. Ту имамо пет критичних тачака које су веома битне за нас и сматрамо да се то може урадити са мало новца уколико се око тога договоре надлежни у Србији и БиХ – рекао је Виљушић.

Помоћ Владе 200.000КМ

Због затварања моста, ниског водостаја и пандемије ЈП „Лука Брчко“ је првих мјесеци ове године имала најтежи период у пословању за последњих 30 година. Због тога им је ребалансом буџета Дистрикта одобрено 200.000 КМ.

– Имамо обећање да ће нам поново помоћи у неком наредном ребалансу ако буде требало. На сву срећу у шестом мјесецу смо имали много посла јер је водостај Саве био висок, тако да смо и сами од себе стали на ноге-рекао је Виљушић.

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img