Данас су Омладински центар “Вермонт” посјетили ученици I-2 разреда Прве основна школе, са учитељем Игором Бабићем, те је са њима организована радионица на тему “Социјалне правде”.
Да ли сте чули за “СОЦИЈАЛНУ ПРАВДУ”? Често је спомињемо, али мало ко зна њено право значење. Омладински центар “Вермонт” од самог оснивања, а најинтезивније након оснивања Дневног центра креира подржавајуће окружење за све наше кориснике.
Наиме, одлуком Уједињених народа 2007. године 20. фебруар се обиљежава као Свјетски дан социјалне правде сматрајући да слављење овог дана може придонијети додатном учвршћењу напора међународне заједнице за искорјењивање сиромаштва, повећања забринутости за достојанство рада, једнаке могућности и правични приступ социјалним добрима те правди за сваку људску особу, односно, најједноставније остварењу &qуот;друштва за све&qуот;.
Социјална правда се заснива се на принципима поштења, једнакости, поштовања различитости, приступу друштвеној заштити, као и примјени људских права у свим подручјима живота. Укратко речено представља концепт праведности између појединца и друштва, у смислу једнаке доступности могућностима и благостању.
Заједница би дакле требала да покаже солидарност са свим угроженим појединцима и групама. Повећање запослености је један од циљева социјалне правде као и наглашавање достојанствености социјалног рада, а њене карактеристике су задужене за осигурање општег добра и складан суживот друштва у којем живи.
О Дневном центру Брчко
Дневни центар Брчко, протелих 7 година, за дјецу која долазе доминантно из ромских заједница настоји креирати подржавајуће окружење за све корисника, а све у сврху доприноса обезбјеђивању што потпунијег остваривања права ове групе дјеце, изложене разним видовима радне експлоатације, насиљу, неком другом виду експлоатације, или дјеце у ризику да постану дјеца улице.
“Потребно је нагласити да тренутно имамо 247 корисника који имају право на оброк у нашим просторијама. На годишњем нивоу је то преко 30.000 оброка. Дневно наши корисници обаве 2 до 3 активности што је на годишњем нивоу преко 1000 активности. Замишљено је да корисници Дневног центра имају сигурно мјесто, гдје се адекватно и интервентно реагује на акутни проблем дјетета, обезбједује приступ услугама социјалне и здравствене заштите, школском систему, те промовишу и штите дјечија права, пружа психосоцијална помоћ и подршка, дјеци која добровољно користе услугу.” –истакао је Дамир Раденковић, директор Омладинског центра “Вермонт”.
Како би се осигурало да сви корисници имају приступ адекватним услугама, рад дневног центра врши мултидисциплинарни тим састављен од социјалног радника, психолога и професора разредне наставе, који свакодневно организују припремну наставу за дјецу предшколског узраста и помоћ при савладавању градива за дјецу школског узраста.
Као додатна активност организују се и курсеви путем пеер то пеер едукације како би се услуга дјеци и младима прилагодили методолошки и садржајно, бројни едукативно-информативни садржаји те превентивног карактера путем теренског рада, а све са циљем осигурања физичког и менталног здравља дјеце и младих.
Упамтите, пет основних принципа социјалне правде односе се на:
* доступност ресурсима – што значи да свима буду доступни лечење, образовање и социјална заштита
* праведност – да друштво помаже појединцима колико им је потребно, а не свима једнако
* укључивање – посебно маргинализованих група у доношење одлука и заједницу уопште
* различитост – у смислу расе, вјере, нације, пола, старости и осталих критеријума
* поштовање људских права