spot_img
spot_img

Проблеми са паркингом и даље трају: У прошлој години преко 1.000 поступака принудне наплате

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Без обзира што су у посљедњих мјесец дана отворили 73 нова паркинг мјеста, у ЈП „Путеви Брчко“ кажу да и даље имају проблем с недовољним бројем паркиралишта.

– Највеће гужве су од 9 до 11 часова у најужем дијелу града, у такозваној црвеној зони. Иако само 30-ак метара од центра, на недавно завршеном Булевару увијек има мјеста за паркирање. Ту смо у Улици Узуновића, из правца Бијељине на улазу у град, отворили 49, а у оближњој улици Светог Саве 9 нових паркинг мјеста. То су паркинг мјеста у црвеној зони, док смо у плавој зони, у улици Десанке Максимовић, отворили 15 нови паркинг мјеста – каже Мато Итрић, замјеник директора у „Путевима Брчко“.

Додаје да је у Штросмајеровој улици 12 паркинг мјеста из плаве преведено у црвену зону, јер се ова улица налази у ужем дијелу града и окружена је улицама у којима паркинзи припадају црвеној зони.

Промет аутомобила и гужва на паркинзима посебно је повећана у посљедњих 20-ак дана, а разлог су годишњи одмори и велики број грађана Брчко дистрикта који живе и раде у иностранству, а љети гостују у Брчком. Порастао је и приход од коришћења услуге паркирања, који је око 70.000 КМ мјесечно и омогућава покривање трошкове рада више од 30 контролора наплате паркинга, набавку паркомата, дневне карте и остале трошкове.

Истовремено повећан је и број дневних карти које се издају када је услуга извршена, а није плаћена.

– Има наших грађана из иностранства који љети долазе у Брчко и не желе да плате карту за паркирање. Особама које су користиле паркинг, а нису платила услугу паркирања издајемо дневну карту која омогућава паркирање на подручју цијелог града и важи 24 часа од момента издавања. Цијена дневне карте је 14 КМ, а ако се плати у року од седам дана онда је то 50 одсто мање – каже Итрић.

Он наводи да је предузеће „Путеви Брчко“ склопило споразум са једном фирмом из Лондона, којој достављају податке о лицима са страним регистарским таблицама који не плате услугу паркирања и која даље води поступак наплате.

Грађанима БиХ који избјегавају плаћање услуге паркирања након истека рока плаћања шаљу се опомене, а након тога се у складу са законом о комуналној дјелатности покреће поступак принудне наплате код надлежног суда.

– Имамо потписан споразум са пет адвоката којима достављамо податке. Са трошковима поступка износ који се на крају мора платити са 20-ак КМ достигне цифру и од 200 КМ – каже Итрић и додаје да је у прошлој години покренуто око 1.000 поступака принудне наплате.

У Брчком је 1.628 паркинг мјеста, од чега 667 у црвеној зони, 681 у плавој и 280 у зеленој зони. Око 100 паркинг мјеста намијењено је инвалидним лицима. Овдје планирају отворити још 100 нових паркинг мјеста, али не могу рећи када ће то бити, јер то зависи од одјељења за урбанизам и прибављања одговарајућих дозвола.

– Планирали смо нова паркинг мјеста у улицама Бранислава Нушића, Јована Дучића, Људевита Гаја, Узуновића и Марина Држића, али то зависи од тога да ли ћемо добити потребне грађевинске дозволе – рекао је Итрић.

Наплата од 2016.

Наплаћивање услуге паркираја у Брчком уведено је први пут крајем 2016. године. Дневна карта замијенила је доплатну карту која је износила 20 КМ, а која је заједно са блокирањем возила и њиховим премјештањем са паркиралишта оспорена пресудом Апелационог суда.

Суд је образложио да неплаћање услуге паркирања представља повреду уговорне обавезе измедју корисника и ЈП „Путеви Брчко“ и да одговорност корисника треба тражи у поступку пред основним судом, што су омогућиле измјене Закона о комуналној дјелатности.

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img