Деветогодишњи Валентино Шечић, сваки дан прије школе долази у Дневни центар Омладинског центра “Вермонт” у Брчком. Због здравствених проблема касније је уписан у школу, али се уз велику вољу и труд, те подршку коју има у Дневном центру, врло брзо уклопио.
“Идем у други разред, ујутро долазим у Дневни центар, учим, дружим се с дјецом, учитељице ми помогну око задаће ако ми шта треба, и онда ме возе у школу”, каже нам Валентино док траје радионица на којој цртају и боје руке.
Валентино је ученик Пете основне школе у Брчком, и омиљени предмети су му математика, босански и физичко. Једног дана жели постати полицајац:
“Желим лоше типове склањати са улице али прво морам да будем добар ђак и завршим школу.”
Према ријечима његове учитељице Ернестине Петровић међу бољим је ђацима у одјељењу.
“Има добре оцјене, послушан је и активан на часу. Има жељу и мотив да успије, упоран је у свему”, прича нам учитељица Ернестина, док Валентино чека почетак наставе.
Валентинове двије сестре, Ванеса и Саманта такођер иду у школу. Мама Азема каже како је свјесна важности образовања за њену дјецу и има жељу да сво троје искористе прилику коју она нажалост није добила.
“Мислим да само са школом могу нешто постићи, нећу да буду неписмени и да ништа не знају. Зато се борим да им обезбиједим да могу ићи у школу, да ми дјеца буду писмена и образована, да се запосле, да имају бољи живот”, каже нам Азема.
Дневни центар за дјецу у ризику у Брчком има око 130 малих корисница и корисника који ту свакодневно имају подршку психолога, професора разредне наставе, социјалног радника, медијатора у заједници и неколико волонтера.
“С родитељима директно комуницирамо, посјетимо их, разговарамо о значају образовања, и након разговора они често одлучују да дјецу укључе у образовни систем. Тако, осим Валентина, и његове двије старије сестре иду редовно у школу”, каже Добрила Вуковић, психологиња у Дневном центру. Вуковић додаје да је Програм подршке родитељима посебно значајан код повратка дјеце у образовни систем и превенције напуштања школовања.
Значај програма је пропознала и Европска унија, која је издвојила 350.000 еура за пројекат Bright4All – Основно право на образовање за сву дјецу у Босни и Херцеговини, које проводи Save the Children, у партнерству са ОЦ Вермонт и удружењем Жене са Уне из Бихаћа. У склопу пројекта је урађено и Локално акционо истраживање о размјерама и узроцима напуштања школовања у којем је учествовало 1.132 дјеце из Унско–санског и Тузланског кантона, те Приједора, Бијељине и Брчко Дистрикта.
Сам пројекат као и истраживање које је урађено у оквиру њега, представља наставак активности које трају већ неколико година, а послужиће и као основа за креирање будућих активности.
“Посебно је битно што су директно контактиране и укључене локалне заједнице. Треба ослушнути и заједницу, и професионалце. Имамо резултате, знамо стање и на основу тога смо дефинисали конкретне циљеве, а интер-ресорна радна група Брчко Дистрикта ће израдити акциони план за превенцију раног напуштања школовања”, каже Дамир Раденковић, директор Омладинског центра Вермонт.
За Валентина и велики број друге дјеце, вријеме проведено у Омладинском центру је постало саставни дио њихових свакодневних живота. Међутим, немају сва дјеца прилику и приступ организацијама као што је Вермонт и због тога је неопходно да се укључе сви актери, почев од породица и невладиног сектора у процес рјешавања проблема напуштања школовања.
“Што се система тиче, надам се да ће Брчко Дистрикт што скорије имати јединствени списак дјеце што је једноставан начин да се увежу релевантне институције и прати стање на терену”, закључује Раденковић.
(savethechildren.org/radiosarajevo.ba)