spot_img
spot_img

Позив родитељима из ЈЗУ Брчко да вакцинишу дјецу

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Из ЈЗУ “Здравствени центар Брчко” данас су саопштили да је у ову институцију стигла хепатитис Б вакцина која ће бити доступна на два мјеста. 

Дјеца до мјесец дана ову вакцину могу примити на одјељењу породилишта у неонатолошкој амбуланти, а преко мјесец дана у дјечијем диспанзеру. И у једном и у другом случају родитељи треба да се јаве како би добили термин за вакцинацију дјеце.

Иначе, недостатак вакцина узрокован је тендерских процедурама а због малих количина вакцина које требају бити набављене. Вакцине хепатитис Б није било посљедња три мјесеца. Сада су стигле а љекари кажу да нема потребе за журбом јер их има сасвим довољно како би сва дјеца била вакцинисана. Иако се ова вакцина даје одмах по рођењу љекари кажу да није касно ни са три мјесеца.

“То је хепатитис Б вакцина која је уведена као редовна вакцинација. Раније је то било само за мајке које су хепатитис Б позитивне па се дјеца штите. Хепатитис Б је болест која трајно оштећује јетру и може довести до карцинома у одраслој доби и зато је уведена као редовна вакцинације. То се ради већ преко 17 година”, каже педијатар прим.др. Самра Карамујић.

У посљедње вријеме свједоци смо да је одређен број родитеља скептичан у погледу вакцинације дјеце те из тог разлога не желе да њихова дјеца приме вакцине.

“То је велики проблем. Ми се боримо колико можемо и таман кад успијемо онда дође несташица вакцина тако да смо “бомбардовани са двије стране” – и од родитеља и несташицом. Ипак, мислим да је епидемија која је зимус погодила Србију мало освијестила људе. Ја сваки пута кажем да за сваку вакцину постоји могућност да изазове реакцију али зар није веће бојазан од епидемија и смрти него од реакције у виду повишене температуре, упале грла или уха”, појашњава докторка Карамујић.

Докторка Карамујић истиче да информације на интернету, поготово око МПР вакцине и појаве аутизма, доводе родитеље у заблуду а онда и дилему да ли вакцинисати дијете.

“Доказано је да не узрокује аутизам али људи су “бомбардовани” разним информацијама а љекари се баш пуно не оглашавају јер не могу да изађу на крај са антивакциналним лобијем који је поприлично развијен и дрзак у тим изјавама”, истиче докторка Карамујић.

Након савјетовања са љекарима неки родитељи ипак послушају савјет струке па вакцинишу дијете, док има и оних који децидно одбијају.

“Једна изузетно незахвалан тема за расправу. Ја особно сам вакцинисала своју дјецу. Међутим увијек постоје аргументи и за и против. Чињеница је да данас постоје лијекови који би могли излијечити болести због којих се дјеца вакцинишу. Али исто свако мало чујете за случај да је дијете преминуло или оболило од неке тешке болести јер није вакцинисано.

“У дилеми јесам, размишљали јесмо али ипак смо се на крају одлучили за вакцинацију”, истиче мајка двоје дјеце Љубица Илић.

Иако постотак невакцинисане дјеце у Брчко дистрикту није велики и креће се око 2% љекари упозоравају да проценат вакцинисане популације мора бити преко 92%. “Вакцинишите дјецу. То је највећа добит медицине у задњих 2.000 године. Реакцијама на којекакве непровјерене натписе доводите дјецу у смртну опасност. И не само своју него и ону коај су вакцинисана јер је обухват вакцинацијом врло битан. Ако је 92% становништва вакцинисано онда смо заштићени. Ако то пада испод 90% онда је и заштита и вакцинисане дјеце мања”, поручује докторка Карамујић.

 

 

 

 

(brcko.tv)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img