Међе у брчанским насељима помјерене су за три до три и по метра тврде мјештани мјесне заједнице Плазуље. Они пријете тужбама и поручују да туђе грешке народ мора да плаћа.
Озбиљан проблем који мучи становнике насеља Горице, Плазуље и Крепшић су међе пољопривредних парцела. Воде се бројни спорови.
Веома често се код промјене власништва над земљиштем јављају разлике у односу на стање које је деценијама раније важило као исправно, каже предсједник МЗ Плазуље Весна Арсенић, наводећи да је проблем веома озбиљан, те да се и сама због такве ситуације сматра оштећеном.
“Папир имам од надлежних одјељења, Пододјељења за катастарске књиге, шефа Одјељења, признају грешку, они су признали грешку, с тим да ће сад тражити ребалансом буџета средства да се поново мјери, али по старој међи”, каже Арсенић.
“Значи, грешка постоји. Четири метра ми улази у њиву и добила сам државни канал добуне око три метра који ја не могу уопште да искористим. Шта ће мени канал?”, додаје она.
Нужно је, тврде мјештани, извршити ново снимање, тачније премјер терена, а њихова борба за права и земљу, како тврде, захтјева много новца.
“За геометре, за судске вјештаке, суд… Међутим, ништа се не рјешава. Тражила сам испред мјесне заједнице да буде обустава мјерења док се не нађе рјешење, јер људи стварно не могу више финансијски да издрже”, додаје Весна Арсенић.
“Шта је још проблем? Некоме одговара по новој међи да се снима, некоме по старој – како коме одговара… Ја ћу једно међу на овом, ту ми мјери по новој, ту по старој. Ми више стварно немамо стрпљења” додаје она.
У Пододјељењу за катастар Владе Брчко дистрикта имају податке да на терену постоје знатне разлике у односу на авио-снимке из 1956. године.
“Потребно је у суштини да се изврши поновни премјер, што смо и планирали да урадимо на подручју катастарске општине Горице, да се пресними комплетан грађевински дио катастарске општине Горице. Због раста цијена некретнина и вриједности земљишта требало би тај проблем да се ријеши” каже Мићо Ђурић, замјеник шефа Пододјељења за катастар.
“Ми смо у ребалансу тражили одређена средства да се издвоје да бисмо могли да новим методама снимања преснимимо то комплетно подручје, како бисмо добили већу, бољу, прецизнију слику стварног стања на терену”, додаје Ђурић.
Геометри ће изаћи на терен, кажу из овог одјељења, а у супротном ствари се могу рјешавати само у судском поступку.
(rtvbn.com/nula49.com)