spot_img
spot_img

Отежано пословање: Пловност Саве и вирус гурнули “Луку Брчко” у проблеме

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Негативан тренд у пословању ЈП „Лука Брчко“ забиљежен почетком прошле године настављен је и у овој години. Због смањене пловности ријеке Саве још од половине јуна претходне године немају претовар роба као прије, а драстичан пад евидентан је првих мјесеци ове године.

Маринко Виљушић, директор ЈП “Лука Брчко“, каже да су до 30. априла ове године имали претовар од 27.000 тона, док су у истом раздобљу прошле године претоварили око 71.000 тона.

Додао је да се значајан пад прихода од царинског терминала у Луци биљежи још од почетка прошле године због затварања савског моста на граничном прелазу Брчко – Гуња, али да је због вируса корона пад додатно увећан смањеним увозом и извозом роба током марта и априла.

– У априлу је приход од царинског терминала износио 28.000 КМ, за разлику од 70.000 КМ колико смо имали у истом периоду прошле године – каже Виљушић.

Зарада је драстично пала и по основу наплате паркинга коју Лука има на граничном прелазу. Са 10.000 КМ, колико је износила у априлу прошле године, зарада је у истом мјесецу ове године пала на 1.000 КМ.

– Ово јасно показује колико је у посљедња два мјесеца стање изазвано вирусом корона утицало на пословање Луке, која је и без тога била у јако тешкој ситуацији због затварања моста на граничном прелазу и смањеног претовара роба – рекао је Виљушић.

До сада су успијевали да исплате плате за 61 запосленог у “Луци”, јер су зауставили све друге активности, улагања и набавке које нису неопходне. Истичу да ће тешко моћи овако пословати на дужи период, због чега су још почетком године тражили подршку Владе и Скупштине дистрикта.

– Тражили смо подршку и надамо се да ће нам кроз први ребаланс буџета Дистрикта одобрити финансијску помоћ како би превазишли ове тешкоће и како не би дошли у ситуацију да не можемо исплатити плате или да морамо отпуштати раднике – упозорава Виљушић.

Финансијска подршка

Појашњава да су тражили финансијску подршку од 500.000 КМ и да је Влада обећала да ће настојати да обезбиједи између 200.000 и 300.000 КМ.
– Лука не може опстати сама. Исплаћивали смо редовно плате, јер смо имали неких залиха. Уколико ништа не би радили у наредном периоду, можемо исплатити још три плате, али не можемо ићи у развој ако не будемо улагали бар у основне ствари – прецизирао је Виљушић.

У “Луци” вјерују да то може бити готово брзо и да након одређивања нове трасе радови могу почети већ током љета, али да је за ово предузеће од велике важности и чишћење пловног пута ријеке Саве.

Виљушић каже да је било разговора са Свјетском банком о пројекту чишћења корита Саве од Београда до Сиска, али да је то већ неколико мјесеци на чекању.

– Ако желимо да “Лука” ради девет мјесеци у години, као што је то било ранијих година, мораћемо урадити бар минимум на чишћењу пловног пута Саве од Београда до Брчког. Ту имамо пет критичних тачака које су веома битне за нас и сматрамо да се то може урадити с мало новца, уколико се око тога договоре надлежни у Србији и БиХ – закључио је Виљушић.

Кредит Европске банке

За ревитализацију “Луке Брчко” Европска банка за обнову и развој је одобрила кредит у износу од седам милиона евра, уз три милиона евра гранта за куповину нове дизалице. Постојећим дизалицама могућ је претовар до пет тона, док би капацитет нове дизалице требало да износи од 16 до 27 тона.

Лука Брчко углавном врши претовар угља за потребе “Соде” у Тузли и претовар њихових производа приликом извоза на страна тржишта.

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img