Право на језик је једно од основних људских права, али то право се данас широм свијета, па и у неким дијеловима Босне и Херцеговине, не поштује – оцијенио је за Фену у поводу Међународног дана матерњег језика шеф Одјељења за образовање у Влади Брчко дистрикта БиХ Сенад Османовић.
Истиче да је питање наставе матерњег језика у Брчком успјешно ријешено.
У основним и средњим школама у Брчко дистрикту БиХ ученици различитих националности заједно похађају наставу, док се настава матерњих језика реализира у групама формираним према критерију избора матерњег језика за који се ученици опредијеле.
Досадашња искуства показују да је ово добро рјешење јер гарантира слободу изучавања матерњег језика за сваког ученика. До сада није било случајева да је некоме сметао овакав начин извођења наставе, а осим тога показао се као одржив и функционалан – нагласио Османовић.
Сматра да би брчански модел извођења наставе матерњег језика могао бити примјер доброг рјешења за питање извођења наставе матерњег језика и у другим мултиетничним срединама у БиХ те је овом приликом честитао ученицима и наставницима Међународни дан матерњег језика.
Овај датум у Брчком ће обиљежити и национална културна друштва.
БЗК “Препород” Брчко ће сутра у Дому културе уприличити Годишњи концерт на којем ће бити представљене активности Препородових секција из протекле године.
Такођер, у просторијама Културно-административног центра “Патријах српски Павле” је за ову прилику планирана трибина под називом “Српски језик и српска ћирилица” на којој ће се присутнима обратити министар просвјете и културе РС Наталија Тривић, градоначелник Брчко дистрикта БиХ Синиша Милић, просвјетни савјетник за српски језик и књижевност Силва Добраш и проф. др Биљана Самарџић.
UNESCO је 1999. године на 30. засједању Главне скупштине на приједлог Бангладеша прогласио 21. фебруар, Међународним даном матерњег језика.
(hayat.ba)