Пред Основним судом Брчко дистрикта БиХ данас је настављено суђење Суану Халиловићу*, Самиду Шабановићу*, Нихаду Хукићу* и Суваду Дједовићу*, оптуженима за отмицу и свирепо убиство Едина Зејћировића. На приједлог његовог браниоца, првооптужени Халиловић саслушан је у својству свједока, а извођење додатних доказа одбране заказано је за почетак наредног мјесеца.
Истовремено, Апелациони суд Дистрикта одбио је жалбе оптужених на рјешење којим им је притвор поново продужен за два мјесеца, почев од 18. маја ове године.
Тужилаштво Брчко дистрикта БиХ је прије годину подигло оптужницу против Халиловића, Шабановића, Хукића и Дједовића оптуживши их да су 17. новембра 2019. године, по претходном договору, а након што их је првооптужени окупио, отели и потом до смрти претукли и мучили Едина Зејћировића. Након непуних шест мјесеци истраге, Тужилаштво је прикупило и суду доставило близу три стотине доказа уз оптужницу чије је извођење окончало још у новембру прошле године. Од тада се пред Основним судом изводе докази одбране међу којима је саслушање оптуженог Халиловића у својству свједока обављено на данашњем рочишту. Наставак суђења у овом предмету заказан је за петнаест дана када би на приједлог одбране требали бити изведени докази који се односе на вјештачење садржаја видео снимка мучења жртве.
На претходном рочишту, одржаном 11. маја, Основни суд је на приједлог Тужилаштва продужио притвор оптуженима за два мјесеца. Оваква одлука, на коју одбрана изјавила жалбу, донесена је имајући у виду кривична дјела за која се терете, а која су посебно тешка с обзиром на начин извршења и посљедице и јер би њихово пуштање на слободу резултирало стварном пријетњом нарушавања јавног реда. Доказана опасност од бјекства и даље је додатни разлог за продужење притвора другооптуженом Шабановићу, који је непосредно по извршењу кривичних дјела био недоступан органима гоњења. Одбијањем жалби одбране од стране Апелационог суда Дистрикта, рјешење о продужењу притвора оптуженима постало је правоснажно.
*Предузимање радњи кривичног гоњења према одређеној особи не значи да је та особа заиста и одговорна за почињење кривичног дјела. Према принципу пресумпције невиности, свако се сматра невиним за кривично дјело док се правоснажном пресудом не утврди његова кривица.