spot_img
spot_img

Одржана презентација „Акционог плана 2 за јачање кохезије у заједници“

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

У организацији Одјељења за стручне и административне послове Владе Брчко дистрикта Босне и Херцеговине, а уз подршку Мисије ОЕБС-а у БиХ, данас је у хотелу „Јелена“ у Брчком одржана презентација „Акционог плана 2 за јачање кохезије у заједници Брчко дистрикта БиХ као одговор на инциденте мотивисане предрасудама и мржњом 2019–2021“.

Циљ презентације био је да се информише заинтересована јавност као и носиоци активности о њиховим будућим обавезама као и да се промовише акциони план другим институцијама.

Срђан Блажић, шеф Одјељења за стручне и административне послове, казао је да је опредјељење Владе да се о овим темама прича отворено кроз дијалог и да се кроз отворену комуникацију покуша ријешити било какав проблем у локалној заједници.

„Ми смо прије мјесец дана Акциони план 2 усвојили на сједници Владе са одређеним закључком, гдје смо задужили руководиоца органа управе као и службеника задуженог за етику да се изанализирају сви закони који третирају ову област и да се у дијелу запослених у Влади, односно државних службеника, јавних намјештеника покуша уредити област како би се на неки начин ограничило и коришћење друштвених мрежа и говор мржње на тим мрежама. Влада и све институције које се баве превенцијом било каквог говора мржње или било каквог другог инцидента јасно ће осудити било какав говор мржње или било какав инцидент који дође са те стране”, казао је Блажић.

Програмски службеник Канцеларије ОЕБС-а у Брчком Миленко Бузаџија казао је да Мисија ОЕБС-а у БиХ подржава Владу Брчко дистрикта БиХ у промоцији Акционог плана 2.

„Спровођење Акционог плана 2 фокусираће се на промоцију толеранције и отвореније заједнице као и унапређење свих механизама који би омогућили Влади и локалној заједнице да одговоре на потенцијалне или на појаву потенцијалних инцидената мотивисаних предрасудама и мржњом. Кохезија једне заједнице подразумијева да њени

грађани отворено и конструктивно разговарају о свим осјетљивим темама и предлажу рјешавање проблема које ће донијети промјене”, казао је Бузаџија.

Срђан Кисић из Одјељење за стручне и административне послове казао је да се у Акционом плану 2 налази великих број мјера.

„Једна од њих је уочавање и исписивање увредљивих графита на приватним и јавним зградама, саобраћајним знацима итд. као и друштвене мреже које су најједноставнији алат ка ширењу мржње и нетрпељивости према другим лицима. Полиција и друге правосудне институције ће се свакако укључити да прате неповољне појаве које се појављују на друштвеним мрежама и организације цивилног друштва ће такође имати свој утицај путем пројеката који ће едуковати младе да на квалитетнији начин управљају друштвеним мрежама”, казао је Кисић.

У име Мреже „Промовиши позитивно” Адмир Кадрић казао је да невладине организације имају веома велики утицај на оно што се жели постићи као што је укинути или свести на најмању могућу мјеру говор мржње те да ће Мрежа „Промовиши позитивно” дјеловати максимално како би предуприједила све могуће говоре мржње и у јавним наступима како невладиних организација тако и званичника из свих сегмената власти.

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img