Велики дио припадника ромске националне мањине у нашој земљи живи у веома тешким условима.
Актуелна епидемија за њих је само додатно оптерећење. Мала или скоро никаква редовна примања, неинформисаност, лоши хигијенски услови, само су неки од њих.
Активисти ОЦ “Вермонт” у склопу кога је (до одлуке о привременој обустави рада због спречавања ширења епидемије) радио и Дневни центар, данас су обишли неке од ромских породица којима су уручили и прехрамбено-хигијенске пакете једнократне помоћи, придржавајући се мјера и прописа Одјељења за безбједност.
“За нас је ово само наставак активности на којима свакодневно радимо. У нашој организацији, такође раде млади и вриједни роми. Наш Дневни центар свакодневно је посјећивао велики број дјеце. Будући да тренутно не можемо радити са групама, одлучили смо да их посјетимо, симболично помогнемо, те пружимо неки вид помоћи и солидарности у овим подједнако тешким временима за све нас”, рекао је Дамир Раденковић, директор Омладинског центра Вермонт из Брчког.
У многим породицама, због недостатка интернета и одговарајућих рачунара, телефона или таблета, дјеца и не прате наставу, а родитељи се кажу, боре за комад хљеба.
“Супруга и ја са петоро дјеце од којих најстарије има девет а најмлајађе, три мјесеца, живимо у једној соби. До недавно смо живјели или боље рећи преживљавали од сакупљања секундарних сировина. Сада нема ни тога. Скоро да немамо шта да једемо а о рукавицама и маскама и не размишљамо”, каже Шабан Омеровић из брчанског насеља Бродуша.
Сличну судбину дијеле и њихове комшије.
Мехмед Салиховић има шесторо дјеце. Најстарија кћерка има дванаест година а најмлађе дијете пет мјесеци. поред њих ту су и његови родитељи, браћа и сестре тако да у једном домаћинству живи њих четрнаесторо.
“Имам амиџу у Њемачкој који нам некада пошаље нешто тако да некако преживимо. Захвалио бих се Вермонту, јер свака нам помоћ, заиста добро дође”, наглашава Салиховић.
Поред вишечланих породица из активисти Вермонта нису заборавили ни ромски пар из насеља Прутаче, који се спрема за поступак вантјелесне оплодње.
“Свакако да смо вам захвални за помоћ и подршку. Супруга и ја живимо у алтернативном смјештају. Упристојили смо га колико је то могуће”, прича Самир Хокић, који се такође до недавно бавио препродајом секундарних сировина.
На наше питање да ли је покушавао да аплицира на програм за социјално збрињавање Рома, Хокић одговара да се обраћао Центру за социјални рад, али да му је речено да предност имају парови са више дјеце.
“Деградирају те најприје зато што си Ром, а потом и зато што не можеш имати дјецу. Не кажем, да се због лошег понашања појединаца из наше заједнице ствара негативна слика о свима нама. Срећом има и свијетлих примјера. Један од њих, свакако је и Удружење “Беба више”, које нам преко својих донатора помаже да се остваримо у улози родитеља. Тек што смо прикупили новац и припремили све налазе за пут у Праг на клинику, задесило нас је ово”, казао нам је Самир.
Пакет помоћи активисти Вермонта уручили су брчаку Селми Османовићу који у неусловној кући у веома тешким условима, живи са болесном мајком.
У протеклих десет дана Вермонт је подијелио око 250 пакета помоћи за угрожене на подручју Дистрикта.
Наглашавају да ће са сличним активностима наставити и у будућности.