spot_img
spot_img

Обилазница завршена, али затворена: До када ће се чекати на технички пријем?

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Грађевински радови на заобилазници око Брчког, у дужини од 19 километара, завршни су половином маја, али нова саобраћајница још није пуштена у саобраћај.

Чека се технички пријем и прибављање употребне дозволе, што би, по свему судећи, могло да потраје.

– Инвеститор мора поднијети захтјев за технички пријем са пратећом документацијом, а ми ћемо провести јавну набавку за одабир најповољнијег и најкомпетентнијег понуђача. Након тога ћемо приступити техничком пријему. Јавна набавка ће трајати одређен период и не знам да ли ћемо добити заинтересованог пружаоца услуге или ћемо на неки други начин морати доћи до комисије за технички пријем – рекао је за Srpskainfo.com Един Заимовић, шеф Одјељења за јавну безбједност.

Он није могао да прецизира када ће се окончати све процедуре и технички пријем.

– Веома је незахвално давати било какве прогнозе. Шта ће комисија утврдити на терену не можемо прејудицирати, као ни у ком року ће то бити завршено. Ми ћемо веома одговорно приступити реализацији процедура око техничког пријема за који смо већ урадили неке предрадње и даћемо максимум напора да то урадимо у што краћем року – истиче Заимовић.

Градоначелник Брчког Синиша Милић каже да очекује да се врло брзо дође до рјешења око формирања комисије за технички пријем и да ће забилазницу ускоро ставити у функцију.

– Ова саобраћајница ће у сваком случају допринијети да се растерети саобраћај кроз центар града. Сигуран сам да ће она одговорити својој сврси и намјени. Постоје и иницијативе, а у задње вријеме су интензивирани разговори о томе, да уз ову трасу буде будућа саобраћајница која ће повезивати Сарајево и Београд, за што смо веома заинтересовани – изјавио је Милић приликом обиласка ове саобраћајнице.

Изградња заобилазнице трајала је четири године, а грађевински радови коштали су нешто више од 27 милиона евра.

Ријеч је о највећем капиталном пројекту реализованом кредитом Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) у износу од 28,5 милиона евра и мањим дијелом новцем из буџета издвојеним за радове који нису били предвиђени пројектом, а морали су да се ураде.

– Одлуком Скупштине издвојено је пет милиона КМ, па је смањено на три милиона КМ, од чега је два реализовано прошле, а милион КМ треба да се реализује ове године. Имамо сагласност да за комплетну исплату радова утрошимо до два милиона КМ интерних средстава до којих можемо доћи унутрашњом прерасподјелом – рекао је директор „Путева Брчко“ Мирослав Мишкић.

На самој траси заобилазнице изграђено је 19 објеката, од чега је 11 мостова дужине 35 до 320 метара, пет надвожњака и три подвожњака.

Изграђено је шест раскрсница, од чега су четири кружне и двије раскрснице у нивоу.

– Урађено је и 24 километра паралелних путева с лијеве и десне стране, те регулација 18 бујичних водотока, што се посебно у овом кишном периоду показало као веома важно. Урадили смо, између осталог, и 23 километра цјевовода с прорезом за унутрашњу одводњу – прецизирао је Мишкић.

Упитна изградња

Изградња заобилазнице око Брчког почела је крајем септембра 2015. године и према уговору требало је бити завршена у фебруару 2018.

Изградња је била упитна у више наврата. Рокови су помјерани неколико пута да би као коначан рок завршетка грађевинских радова био утврђен 15. маја ове године, када је и означен завршетак радова.

Радове је изводила шпанска фирма „Рубау“, а инвеститор су били ЈП „Путеви Брчко“.

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img