Градоначелник Брчко дистрикта БиХ Синиша Милић и министар енергетике и рударства Владе Републике Српске Петар Ђокић са сарадницима разговарали су данас у Кабинету градоначелника у Брчком са Ђованијем Антониолијем (Giovanni Antonioli), директором италијанске компаније Olimpias Knitting, која послује у оквиру групе „Бенетон“ и представницима италијанског привредног удружења „Конфиндустрија Србије“.
Разговарано је о могућности инвестирања односно отварања текстилног погона поменуте компаније на простору дистрикта Брчко.
Синиша Милић, градоначелник Брчког, рекао је да је у питању први састанак гдје су размијењене информације о томе шта нуди Брчко дистрикт БиХ потенцијалним инвеститорима те истакао да је Брчко, као некадашњи центар текстилне индустрије са традицијом у овој грани привреде, понудило многе погодне могућности.
„Охрабрен сам и овим, али и разговорима које сам прошле седмице водио са заинтересованим привредницима из Словачке, који су такође исказали огроман интерес за релокацију својих производних погона на простор дистрикта, и сасвим сигурно се крећемо ка циљу да од дистрикта направимо погодну средину за развој, омогућимо ново запошљавање и да зауставимо одлазак младих са ових простора“, нагласио је Милић изражавајући задовољство што је фокус интересовања у овој локалној заједници са политичких помјерен на привредне теме.
На састанку је наведено да Брчко са 83 000 становника, годишње издваја 10 милиона конвертибилних марака подстицаја у привреду и 12 милиона конвертибилних марака у пољопривреду, што су, како је наведено, знатно већа средства у поређењу са много већим срединама.
„Постоји читав спектар подстицајних мјера попут могућности да они који инвестирају у Брчко и улажу своја основна средства буду ослобођени пореза на добит у висини тих улагања, до 300 000 КМ. Предвиђене су и појединачне субвенције за ново запошљавање од 5 000 КМ за једног радника са ССС, односно 7 000 за радника са ВСС.
Има ту још низ погодности, а важно је да у последње вријеме говоримо и о ослобађању од неких других фискалних и парафискалних намета и врло брзо ћемо изаћи са тим регистром, сачинити анализу и наставити да отклањамо баријере како бисмо омогућили бржи развој“, објаснио је Милић.
Петар Ђокић, министар енергетике и рударства Владе Републике Српске, рекао је да је данас потврђено да Брчко има интерес да добије нове партнере те да има добре подстицајне услове који су развијенији него подстицаји у ентитетима.
„Задовољан сам са свим што смо чули од италијанских потенцијалних партнера. Они тек треба да анализирају све о чему смо говорили. Имаће одређена питања и захтјеве, а ми ћемо се из двије владе огласити са одговорима о томе на који начин можемо подржати пројекте. Близу смо давања добре понуде и мој први утисак је да је све ово данас било веома позитивно и улива оптимизам. Пут до реализације тражи одређено вријеме али сматрам да Брчко има изванредне предуслове за реализацију ове инвестиције“, нагласио је министар Ђокић.
Силвија Херцег, замјеник директора Међународне канцеларије „Конфиндустрије“ у Србији, истакла је да ово италијанско привредно удружење у Београду ради од 2012. године, броји 170 фирми чланица, односно италијанских инвеститора који успјешно послују у Србији или имају интерес да развију свој бизнис тамо.
„С обзиром да се „Конфиндустрија“ шири како се италијанска индустрија шири у региону била нам је част данас чути охрабрујуће податке и фантастичан пакет субвенција које дистрикт Брчко нуди страним инвеститорима. Захваљујем се министру Ђокићу на иницијативи за састанак и градоначелнику Милићу и његовом тиму на информацијама и гостопримству. Наш је задатак да те информације пренесемо компанијама које послују у орбити „Конфиндустрије Србије“, али и колегама у региону“, закључила је Херцег.
(nula49.com)