Maloljetnička delikvencija u Bosni i Hercegovini sve je veći problem. Brčko distrikt nije izuzetak a podatak da je u prvih šest mjeseci ove godine bilo 14 izvještaja protiv 18 osoba govori da ovaj problem treba sistemski rješavati.
Slučaj uništavanja klupe u glavnom gradskom parku u Brčkom od strane srednjoškolaca, koji su ovaj svoj vandalski čin snimili i podijelili na društvene mreže, samo je jedan od primjera vandalizma mladih. Nije trebalo dugo da se utvrdi njihov identitet a direktor škole koju pohađaju ovi učenici nije krio razočarenje takvim ponašanjem učenika.
“Nije mi bilo prijatno kada sam to saznao. Čim se spomene ime Poljoprivredne i medicinske škole ne može nam biti svejedno. Mi već znamo identitet tih osoba, pokrenuta je procedura i u toku dana će biti obavljeni razgovori. Za sve ono za šta su krivi oni koji su nadležni će provesti postupak i to će biti sancionisano” rekao je Sead Bečić, direktor JU Poljoprivredna i medicinska škola.
U ovom slučaju škola nema nadležnosti jer se vandalizam dogodio izvan škole. Međutim nadležnost ima Policija koja će provesti istragu i uputiti izvještaj Tužilaštvu a vandali će, u skladu sa svojim uzrastom, odgovarati za ono što su učinili bilo po krivičnom ili zakonu o prekršaju.
“Važno je napomenuti da lice nije prekršajno odgovorno ukoliko nije napunilo 16 godina a nije krivično odgovorno do 14 godina. Ukoliko se radi o mlađem maloljetniku podnosi se izvještaj Tužilaštvu i u saradnji sa Centrom za socijalni rad se preduzimaju radnje. Isti postupak je i kada je u pitanju stariji maloljetnik” rekao je Halid Emkić, šef Operativno komunikacijskog centra.
Kako je i sam direktor Poljoprivredne i medicinske škole istakao ovaj slučaj ne treba biti izuzetak u djelovanju jer alarm treba biti upaljen sve vrijeme kada je u pitanju prevencija maloljetničke delikvencije i vandalizma. Brojni su slučajevi da počinioci osjete potrebu da ono što čine podijele sa javnosti bilo da je u pitanju huliganstvo i vandalizam, vršnjačko nasilje i slično.
“Uzrok prvenstveno treba tražiti u porodici. Nažalost je tako. Roditelji bi trebali više pažnje posvećivati svojoj djeci, kontrolisati vrijeme koje provode na internetu, u koju svrhu ga koriste i na koji način. Jako je bitno da roditelji razgovaraju sa svojom djecom, da neprihvatljivo ponašanje pokušaju suzbijati tako što će biti u stalnoj komunikaciji sa djecom” rekla je Esma Bešić, stručni saradnik/psiholog u Poljoprivrednoj i medicinskoj školi.
I građani sa kojima smo razgovarali smatraju da sve kreće iz kuće.
“Najviše su zakazali roditelji. Vaspitanje, odgoj i briga o svojim i tuđim stvarima se nose iz kuće. Svakako da značajnu ulogu igraju i obrazovne ustanove koje su odavno prestale biti i odgojne” rekli su neki od naših sugrađana.
Nažalost naša država nema jedinstvenu i sistemsku startegiju borbe protiv maloljetničke delikvencije. Nemamo adekvatne institucije niti programe koji bi na savremeni način djelovali kroz resocijalizaciju maloljetnih prestupnika. Zakonodavstvo, prevencija, efikasne mjere i zakoni trebaju biti sistemski uvezani kako bi na terenu imali pozitivne rezultate. Čekajući da neko drugi riješi problem ovakva ponašanja se, zapravo, podstiču.
(brcko.tv)