Под слоганом „Књига је темељ сваке културе“ на Тргу младих у Брчком од 1. до 10. августа за све посјетиоце отворен је Салон књиге.
Организатор манифестације је “Центар за културу и туризам” Брчко дистрикт а одржава се у оквиру културно-спортске манифестације „Брчанско љето-Савски цвијет“.
Специфичност оваквог сајма на отвореном огледа се у томе што он представља спој културног и образовног елемента што му даје још већи значај. Сама манифестација пружа прилику да се размијене искуства и са ауторима.
“Овако приближавамо књигу читаоцу који је стицајем околности изгубио навику уласка у књижаре. Наши градови имају све мање књижара или имају довољан број нечега што има натпис “Књижара“, а унутра можете видјети пегле, руксаке, канцеларијски прибор. Босанско-херцеговачки издавачи су приморани да нађу модус како ће одржати своју дјелатност. Управо овакве манифестације постижу значај јер је ту омогућен директан контакт оних који књиге нуде и оних који књиге читају” рекао је Алмир Залихић, књижевник.
Интернет пружа обиље површних информација које утичу на то да човјек помисли да је могуће образовање у ходу. Можемо сада и рећи да је први талас тога и прошао јер је књига повратила своју озбиљну позицију.
“Када друштво почне да води одређену бригу или покаже одређене намјере да се посвети књизи као што је овом приликом Влада Брчко дистрикта направила помак да се оваква манифестација догоди стижу нам и резултати. То ствара нове читаоце и ми помало профилирамо и помјерамо културолошку границу ка озбиљности.”
Босанско-херцеговачки издавачи и књижари са свима у региону имају сарадњу . Књига нема границе.
“Показује се на терену да прича о језицима на простору бивше Југославије постаје потпуно бесмислена јер људи све читају. Нико не примјећује шта је екавица, шта ијекавица , која варијанта је у питању. Људе занима само наслов и добро штиво” каже Залихић.
Иако је тренутно најпродаванија књига Елиф Схафак „Четрдесет правила љубави“ читаоци и даље траже класике попут Андрића, Селимовића, Достојевског, Толстоја, Маркеса . Занимљиво је да брчански читаоци ових дана траже књиге поезије.
“Немам ријечи којима бих описала шта значи овај сајам књиге. Волим књиге да читам, волим да купујем иако ми финансије не дозвољавају да купим све што бих жељела, мада некада дам и посљедњи новац за добру књигу” рекла је Суада Ковачевић.
(brcko.tv)