spot_img
spot_img

Кинези извлаче сировине из БиХ: Преко Луке Брчко иду хиљаде кубика трупаца

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Док власти БиХ већ неколико пута гласају против забране извоза трупаца, Кина својим држављанима даје огромне подстицаје за увоз дрвних сортимената, што су Кинези искористили и са торбама пуним кеша долазе у БиХ, откупљују трупце по далеко већим цијенама од оних у „Шумама Српске“ и у контејнерима их извозе у своју земљу, открива портал Capital.ba.

Трупци се махом извозе преко Луке Брчко у коју се балвани довозе камионима, а затим пребацују у контејнере и возе до Кине.

Откупљују се махом трупци храста у приватном власништву за које Кинези плаћају од 600 до 900 марака по кубику, док је просјечна цијена храста коју „Шуме Српске“ наплаћују око 230 марака по кубику.

Због тога је, како сазнајемо, повећана и нелегална сјеча, јер многи покушавају да искористе огромну потражњу и потпуну незаинтересованост државе да стане у заштиту својих произвођача, а према ријечима дрвоперарађивача, поново је на дјелу и препродаја трупаца које „Шуме Српске“ продају фирмама, а која је уговорима забрањена.

Бројни саговорници Capital-а из области дрвне индустрије потврдили су наше информације наводећи да је због неодговорног односа државе према привредницима, која не жели да донесе одлуку о привременој забрани извоза, угрожен значајан број радних мјеста, јер домаћа предузећа остају без сировине.

Кинези користе недостатак политичке воље у БиХ

За разлику од Србије која је прије неколико дана донијела одлуку о привременој забрани извоза дрвних сортимената од битне важности за ту земљу, представнике власти БиХ та тема не интересује много, те су недавно поново одбили приједлог да се донесе одлука о привременој забрани извоз трупаца. Очигледно је да недостатак политичке воље у БиХ иде на руку све већој кинеској глади за сировинама.

Не треба занемарити чињеницу да Кина у БиХ посљедњих година ради бројне велике пројекте и да се њиховим инвеститиорима често излази у сусрет бројним повластицама. Један од примјера свакако је и аутопут Бањалука – Приједор који ће градити управо Кинези, иако уговор о концесији за његову изградњу никада није добио пуноснажну сагласност Правобранилаштва Републике Српске.

Кинези су такође добили велике пројекте и у електроенергетском сектору РС попут ХЕ „Дабар“ и ХЕ „Бистрица“, као и Блок 7 ТЕ Тузла у ФБиХ, чија градња је, према писању медија, све неизвјеснија.

Власници кинеских фирми на пиланама у Српској

Извор Capital-а из „Шума Српске“ каже да власници кинеских фирми лично долазе на пилане у БиХ и дају поприлично велике износе за трупце. Наводи и да су Кинези имали план за случај да власти БиХ забране извоз.

„Они су били потпуно припремили терен и намјеравали су да покупују домаће пилане и да раде овдје у случају да БиХ усвоји одлуку о забрани извоза трупаца“, казао је он.

Каже да је тренутно проблем сјеча приватне шуме јер је је цијена коју Кинези нуде толико скочила да људи на све начине покушавају сјећи више од оног што им се дозволи.

Појашњава да, иако је ријеч о приватној шуми, власници не могу сјећи по слободној процјени већ морају добити дозволу „Шума Српске“, односно локалних газдинстава.

Истиче да људи пријављу минималне количине шуме које ће сјећи да би имали само било какав папир, а да у пракси сјеку далеко више.

Додаје да већину тих послова одрађују накупци који од власника приватних шума добију пуномоћ и они даље све завршавају.

„Дешава се да нам човјек пошаље захтјев да исјече 10 кубика шуме. Он слободно процијени да може толико исјећи. Наш инжењер изађе и дозволи му да сјече 20 кубика, јер га власник шуме вјероватно почасти. Међутим, дешава се да на тих дозначених 20, он исјече 40 кубика и ту је проблем јер тренутно у Републици Српској велики број људи сјече своју шуму и може буквално доћи до пустошења, али је тешко то све исконтролисати“, каже наш саговорник.

Дрвопрерађивачи: Кинези доносе торбе са кешом и откупљују трупце, а ми остајемо без сировине

Власник фирме „Drvoprodex“ Дарко Партало каже да препордавци трупаца, приватне фирме, скупљају трупце, прије свега, из приватних шума и продају их другим фирмама које извозе у Кину. Међутим, нису ријетки случајеви и да сами Кинези иду по терену и нуде много веће цифре од домаћих фирми како би дошли до трупаца.

„Чак су и Кинези ту на терену, доносе торбе са кешом и откупљују трупце, стављају их у контејнере и возе за Кину. Цијене су нереалне јер они имају велике подстицаје од своје државе и озбиљно руше нашу конкурентност. Оно што је најгоре одузимају нам репроматеријал тако да наше фабрике за финалну прераду дрвета немају довољне количине, а не можемо то да спријечимо. Молили смо власти БиХ да донесу одлуку о привременој забрани извоза и тај приједлог је био на сједници Савјета министара, али он није прошао. Очигледно је неко од тих трговаца излобирао да та одлука не прође, јер су привредници из РС и ФБиХ били потпуно јединствени по питању тог захтјева, који је подржала и већина министара“, рекао је Партало за Capital.

Извоз у Кину скочио 250%

Према подацима Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ извоз дрвета из БиХ у Кину у првом кварталу ове године у односу на исти период лани повећан је два и по пута.

Вриједност извезеног дрвета у Кину у прва три мјесеца ове године била је 10,4 милиона КМ, а у истом пероду прошле године 4,3 милиона КМ. У том извозу доминира необрађено дрво чији извоз је са 717.427 КМ у прва три мјесеца прошле године повећан на чак 6,5 милиона КМ у истом периоду ове године.

Његове ријечи потврђују и други дрвопрерађивачи који истичу да је храстовина у РС и БиХ прије само пола године коштала око 300 марака, док сада кошта од 800 до чак 1.300 марака.

„Њихови накупци, људи који раде за Кинезе, дају капаре за куповину дупло веће него што се иначе дају. Ако, рецимо, ја одем и дам за шуму која кошта 30.000 марака капару од 5.000 марака, они дођу и дају 10.000 марака за капару, дакле, покрију моју и појачају за још толико да би они купили“, каже један од дрвоперарђивача са којима смо разговарали.

Наводи да они могу да дају толико новца јер Кина даје субвенције за увоз у висини вриједности робе.

„Дакле, држава им у потпуности покрива цијену набавке сировине, а зарађују на раду пилане“, наводи наш саговорник.

Због тога, додаје, локални дрвопрерађивачи, који имају 30 до 40 радника остају без робе, а они који купују за Кинезе зараде од 100 до 200 марака по кубику.

Истиче да је просјечна цијена храста у шумарији од 200 до 300 КМ, у зависности од класе, док у приватној шуми, најлошија класа кошта од 500 до 550 марака.

„Данас пола дрвопрерађивача у БиХ не може више да конкурише и да купи трупце или даску, због чега ће их пола пропасти. Мене зову људи да купе даску, нуде 800-900 марака, а ја сам толико трупац платио. Сада се мора понудити много више да би се купила даска. Сви мали столари који су ситно радили, мораће затворити фирме“, наводи овај дрвопрерађивач.

Приходи Луке Брчко од извоза у Кину за три мјесеца ове године дупло већи него у читавој 2021.

Директор Луке Брчко Перица Јосић за Capital каже да они за фирме које извозе трупце раде услугу претовара пуних и празних контејнера и изнајмљују складишни отворени простор.

Значајно повећање извоза одразило се и на њихове приходе који су само у прва три мјесеца ове године дупло већи у односу на приходе остварене у читавој прошлој години.

Извозници

Осим повећања вриједности извоза, подаци УИО БиХ показују да је у овој години повећан и број извозника у Кину. Тако је на листи извозника у првом прошлогодишњем кварталу било 14 предузећа, док је у овој години тај број повећан на 26. Међу фирмама које извозе “AL-EX“ Зеница, “Archigreen“ Сарајево, “Бели-Борна“ Лакташи, “БХ Export“ Брчко, “Biofood“, “ДД Export“ Брчко, “Д-Group“, “Euroholz“, “Фулин wood“, “Генена“ Усора, “Gramex“ Сарајево, “Но лимит“ Приједор и друге.

„Ми смо у читавој прошлој години имали око 20.000 КМ прихода, а сада смо у првом кварталу већ на неких 70.000 до 80.000 КМ прихода од претовара контејнера“, рекао је Јосић и додао да седмично у Луку стиже око 50 контејнера.

Трупци се превозе и жељезницом, а ЦАПИТАЛ је у посједу снимка гдје се види 40 вагона са трупцима који су извезени у Кину.

Секретар Удружења шумарства и прераде дрвета у Привредној комори РС Шиник наводи да су привредници тражили забрану извоза управо због тога што су се појавили разни „преузимачи“ који извозе на кинеско тржиште велике количине трупаца.

„Ми имамо значајне капацитете и у приватним шумама које чине око 22 одсто укупних шума и то је до пред крај прошле године углавном ишло према нашим фирмама. Међутим, сада се појавила нелојална конкуренција. Због тога би привремена забрана извоза била значајна за нас, али не знам због чега није било разумијевања власти да се она донесе. С друге стране, једним дијелом дрво препродају и неодговорни купци ‚Шума Српске‘ који умјесто да прерађују, продају трупце“, каже Шиник и додаје да су “Шуме“ дужне да раскину уговоре са таквим купцима.

Међутим, у „Шумама Српске“ тврде да нису упознати са повећаним извозом трупаца у Кину нити да њихови купци продају шумске рвне сортименете.

„Предузеће нема овлаштење, а ни механизам да контролише извоз шумских дрвних сортимената, јер је то у надлежности царине и Граничне полиције“, рекли су у „Шумама“.

Подсјећамо, Савјет министара БиХ разматрао је недавно приједлог одлуке о забрани извоза трупаца, али она није прошла јер су против гласали министри из Федерације БиХ.

Коментар министра спољне трговине и економских односа БиХ Сташе Кошараца нисмо успјели добити јер није одговарао на телефонске позиве и поруке.

 

 

 

 

(capital.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img