spot_img
spot_img

Калиграфска изложба више турских аутора отворена у Брчком

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Ријеч је о радовима више турских аутора у којима су у оквиру могућности калиграфије представљени изглед и морална својства Божијег посланика Мухамеда а.с.

У брчанском Дому Ислахијета, у организацији Института Yunus Emre из Сарајева и БЗК Препород Брчко, синоћ је отворена изложба калиграфских радова под називом Хилyе-и Шериф.

Ријеч је о радовима више турских аутора у којима су у оквиру могућности калиграфије представљени изглед и морална својства Божијег посланика Мухамеда а.с.

Директор Инситута Yunus Emre Mehmet Akif Yaman је казао да тај институт још од 2009. године, поред организирања курсева турског језика, ради на различитим пројектима у области културе и умјетности чији је циљ пружити подршку институцијама и удружењима у Босни и Херцеговини и њиховим пројектним активностима.

– Изложба Hilye-i Šerif је један од видова те подршке, али и наше настојање да држимо живим сјећање на посљедњег Божијег посланика. Традиција калиграфског представљања особина посланика Мухамеда а.с. живи већ стољећима, а публика ће посредством ове изложбе имати прилику упознати се с љепотом и умијећем овог калиграфског израза – изјавио је Yaman.

Координатор за културу и умјетност у Институту Yunus Emre Самед Пашалић је казао да је хилyе традиција настала из потребе умјетника да искажу своју љубав и поштовање према Посланику, а у складу са исламском нормом забране сликовног приказивања ликова.

– Арапска ријеч ‘хилyе’ значи украс, накит, лијепо лице, а у исламској умјетности појам хилyе, који се још назива hilye-i šerif, hilye-i saadet, hilye-i nebevi, јесте опће име за дјела која приказују физичке карактеристике, морална својства, понашање и ставове Мухамеда а.с. – казао је Пашалић.

О умјетности калиграфије и представљеним радовима говорила је магистрица сликарства Илхана Латифовић. Она је казала да је калиграфија врхунац декоративности у умјетности и потпуно нова апстрактна умјетност која одише филозофском смиреношћу свијета створеног Божанском свемоћи.

– Ова геометријски егзактна умјетност у чијем се најмањем дјелићу орнамента осјећа чврст ред, подржава апсолутно духовно поимање Божанства чију идеју јединства не можемо преносити фигуралним приказима – нагласила је Латифовић.

Модератор програма представљања изложбе Hily-i Šerif била је магистрица археологије Енида Мурселовић, а Брчаци ће бити у прилици изложбу погледати до 24.новембра 2021.

 

 

(фена)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img