Сандо Стевановић (38), који је 2010. године као припадник Полиције Брчко дистрикта одликован медаљом за храброст, ради као обућар у очевој обућарској радњи.
Након 12 година рада, од успјешне каријере у чину млађег инспектора одвојила га је болест, а с њом и неправда која му је, како тврди, начињена и коју настоји да исправи у мукотрпним поступцима пред надлежним органима и судовима.
– Радио сам као инспектор у унутрашњој контроли. Био сам под великим притиском рокова, бившег шефа, великог броја предмета, чак и сложених истрага за које нисам био задужен. Нисам то могао издржати и 14. јула 2012. завршио сам на неуропсихајтрији. У болници сам био 13 дана и за то вријеме су ме премјестили на имовинске деликте. Ја сам раније због притисака тражио премјештај, али сматрам да то није требало урадити док сам био болестан – каже Стевановић.
Не сјећа се да ли је рјешење примио док је био на боловању или када је уз медицинску документацију враћен на посао као здрав.
– Враћен сам на посао болестан. Искористили су моје здравствено и психичко стање и потписао сам споразумни раскид радног односа – тврди Стевановић.
Одбијени захтјеви
– Требало је да ме пошаљу на даље лијечење док се не опоравим, а ако се не могу опоравити има начина да се то ријеши, другим послом или пензионисањем – каже Стевановић.
У неколико наврата се обраћао полицији са захтјевом да га врате на посао. Подносио је и захтјеве за обнову поступка окончаног рјешењем градоначелника 5. децембра 2012. године, а потом је водио спорове пред Основним и Апелационим судом који су од првостепеног органа тражили поновно рјешавање.
– Првостепени орган је више пута гријешио. Поново су ми одбили захтјев за обнову поступка 18. јула 2018. године. Доставио сам им љекарску документацију из које се види да сам излијечен тек 2016. године и да у вријеме потписивања захтјева за споразумни раскид радног односа нисам био у стању да управљам својим поступцима – објашњава Стевановић.
Савјестан радник
– Никог не теретим, само тражим да се вратим на посао у складу са законом – каже Стевановић.
– Познате су ми чињенице о љекарском налазу и дијагнози која упућује на његово здравствено стање у том моменту али нисам у позицији да то коментаришем – каже Јашаревић.
Закон о полицијским службеницима
– Закон о полицијским службеницима регулише да се након престанка радног односа губе овлашћења и сва права полицијског службеника. Та права могуће је поново остварити у поступку заснивања радног односа и добијања овлаштења како то прописује закон – каже Јашаревић.
Додаје да ће Полиција провести сваку одлуку коју донесу надлежни органи управе или судови.
– Каква год одлука буде ми ћемо је прихватити и по њој поступити – рекао је Јашаревић.
Стевановић каже да ће наставити своју борбу за повратак на посао и враћање угледа који је имао.
Поступили по свим упутствима
Појашњавају да није могуће удовољити захтјеву за обнову поступка окончног рјешењем градоначелника по захтјеву за споразумни раскид радног односа, јер није ријеч о управном акту донесеном у управном поступку, већ појединачном акту донесеном по законима о полицији и државној служби.