Дистрикт Брчко, као једна од три цјелине средишњег нивоа власти у БиХ, специфичан је по много елемената, а посебно је постао познат и у европским оквирима због свог мултиетничког карактера.
Но ствари су далеко од идеалних, а економски и други свакодневни проблеми с којима се суочавају становници Дистрикта посебно погађају Хрвате као тренутно најмалобројнији народ на овом простору, пише Вечерњи лист БиХ.
Заступљеност
У политичком смислу постоје такође нека питања која чекају на рјешавање, попут принципа ротације, но вриједи навести како је Дистрикт Брчко у својим документима на недиректан начин прописао обвезно учествовање три конститутивна народа у власти.
Доградоначелник Брчког и члан Предсједништва ХДЗ-а БиХ Анто Домић наводи како је представљање Хрвата у извршној власти адекватно и у складу оном што је и прописано, а и очекивањима. Ситуација је таква да у извршној власти Хрвати имају замјеника градоначелника, три шефа одјељења, а градоначелник има два савјетника која долазе из хрватског народа.
Укупно гледајући, од 15 чланова Владе Хрвати имају четири.
– Ми смо задовољни јер је отприлике таква и постотна заступљеност становника на простору Дистрикта – казао је Домић.
У контексту корака које треба повући, Домић је навео како постоји потреба да сва три народа обнашају највише политичке позиције у Дистрикту, а отуда и упорни захтјеви Хрвата да се успостави систем ротације у смислу да за сваки изборни циклус на кључним позицијама дође до ротација.
Тај захтјев Хрвати истичу већ дуже вријеме, но за сада није било већине за промјену Статута. Међутим, Хрвати не одустају од тог циља, те ће на реализацији истог радити и у периоду који је пред нама.
– У правилима имамо одређене заштитне механизме за три конститутивна народа, али ово би требало урадити због одређених политичких односа, као и због лакшег формирања власти након избора – објаснио је Домић.
У контексту економских, као и тема из свакодневног живота, попут образовања, Домић наводи како су отприлике правила створена за подједнако третирање свих народа.
Привреда
– Због своје бројности ми смо често у ситуацији да нисмо у могућности реализовати и конзумирати до краја ова права. На примјер, у образовању постоје правила да дјеца сва три народа изучавају свој матерњи језик, те се сходно томе набављају уџбеници на три језика који задовољавају наставне планове и програме. Но, број Хрвата који ради у систему наставе много је мањи па онда у свакодневном практиковању кроз друге предмете доминирају други језици – објаснио је Домић.
Када је ријеч о неким другим темама, проблеми су углавном исти за све, почевши од удржења бранилаца, па до економских пројеката. Уопштено је нужно, истиче Домић, подигнути економију на виши ниво, но додаје како се то до сада није успјело направити, упркос бројним предиспозицијама.
Разлога је поновно више; попут сложености локалне заједнице, као и непостојања довољног степена повјерења, а све заједно доводи до тога да се јако споро реализују стратешке важне ствари за Дистрикт.
(vecernji.ba)