На иницијативу Словеније, 115 земаља подржало је резолуцију у УН о заштити пчеле, што је велики корак у борби против глади и сиромаштва у свијету, као и у очувању природне околине.
20. мај је прихваћен као Свјетски дан пчеле, јер је тада рођен Антон Јанша (1734 1773), пионир и учитељ модерног пчеларства, који је радио и као дворски пчелар, а царица Марија Терезија га је именовала за првог царског инструктора у Хабзбрушкој монархији.
У Словенији пчеларство је дубоко укоријењено, са богатим културним наслијеђем и високо се котира у Европи по броју пчелара по глави становника. Захваљујући и његовању традиције пчеларства, поклањају пуно више пажње од осталих земаља у региону.
Нису само воћари кривци за изумирање пчела, недисциплиноване појединце прате и климатске промјене и глобално загријавање. Пчеле су инсекти од непроцјењиве важности за одржавање живота на планети Земљи.
Нажалост, поред биљних и животињских врста, и човјек ће осјетити негативне посљедице. Али, ипак има помака у подизању свјести, да би пчелари мирно спавали.
Пчела за 1 минут посјети 10 цвјетова. Њен један излет траје 10 минута и за то вријеме опраши 100 цвјетова, док је дневни учинак око 4000 цвјетова што је довољно за 10-15 kg малина, истичу из Воћног клуба Брчко. Пчелари у Брчко Дистрикту имају привилегију да су подстицаји највећи у региону по кошници.
Ипак, далеко су још од брендирања брчанског меда, те посебно морају радити на едукацији становништва о значају меда по здравље људи.
Без обзира што су многи у дилеми од кога да купују мед, сматрамо да пчелари Брчко Дистрикта могу да понуде квалитет који се на разне начине може контролисати. Сви смо као грађани у обавези да будемо пажљиви према пчели.
Свим пчеларима честитамо 20. мај, Свјетски дан пчеле, са надом да ће следеће године воћари и пчелари са разним садржајима обиљежити овај дан посвећен пчели.
Воћни клуб Брчко дистрикта