Širom svijeta 11. novembra obiležava se dan kapitulacije Njemačke u Prvom svjetskom ratu, 1918. godine, koji je poznatiji kao Dan primirja.
Ovaj dan se proslavlja širom svijeta kao sjećanje na kraj krvavog i mukotrpnog rata. Ovaj dan je obilježen i u Brčkom.
„U sklopu obilježavanja značajnih datuma koje njeguje Zavičajno udruženje Srba “Hercegovina” iz Brčkog, danas smo povodom Dana primirja, položili vijenac na spomenik „Dobri Jovanoviću“,koji prestavlja simbol, stradanja borbe i težnje srpskog naroda, za slobodu u Prvom svjetskom ratu”, istako je predsjednik Udruženja Risto Šolaja nakon polaganja vijenca.
Inače, Prvi svjetski rat je trajao četiri godine i do tada je bio najveći u istoriji, a primirje između Centralnih i sila Antante potpisano je 11. novembra 1918. godine u 11 sati.
Na jednoj strani (Centralne sile) borile su se Njemačka i Austrougarska, a na drugoj strani, (sile Antante) su bile Rusija, Francuska i Velika Britanija.
Primirje u Prvom svjetskom ratu je potpisano u Francuskoj, i bilo je na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine.
Simbol ovog praznika u Velikoj Britaniji jecrveni cvijet maka, koji raste na nekadašnjim bojnim poljima – u Belgiji i na sjeveru Francuske.
Na razorenim i opustjelim poljima – gdje su vojnici masovno sahranjivani, a biljni i životinjski svijet tenkovima i bojnim otrovima uništen – prvi je nikao krvavo crveni mak.
Dan primirja se u Srbiji se obilježava uz nošenje bedža koji je kombinacija Ordena albanske spomenice i Natalijine ramonde koji nosi ime po kraljici Nataliji Obrenović. Poznat je i kao cvijet feniks, jer čak i kada se potpuno osuši, ako se zalije može da oživi, što simbolizuje uzdizanje srpske države iz pepela poslije Prvog svjetskog rata.
Srbija je u Velikom ratu procentualno nastradalnija država a Srbi nastradalniji narod. Stradalo je više od 50 odsto muškog i oko 30 odsto ukupnog stanovništva (1.247.435 ljudi).
Beograd je bio poprište prve bitke u Velikom ratu i najviše je rušen i najžešće branjen grad u Evropi.