Ситуација је ово својеврсног сукоба интереса. И биће интересантно да ли ће коначно рјешење Упутства више бити усклађено са интересима институција, односно њихових руководстава или са интересима јавности.
Као што је портал Ревизије инфо, у ранијим текстовима, већ поменуо – у Брчко дистрикту је дошло до неких позитивних помака у контексту ревизије и односа институција према њој. Коначно је дошла на ред и израда Упутства о поступању ревидираних субјеката по налазима и препорукама датим им од стране Канцеларије за ревизију јавне управе и институција у Брчко дистрикту.
Ради се о обавези коју су институције Брчко дистрикта требале испунити према, средином октобра 2019. године усвојеном, акциом плану Вијећа министара БиХ за реализацију приоритета из Аналитичког извјештаја Европске комисије, који је саставни дио Мишљења Комисије о захтјеву БиХ за чланство у ЕУ. И по том плану ово упутство је требало бити усвојено још прије годину и по дана.
Но, „боље икад него никад“, каже народна пословица.
У том контексту формирана је и Радна група за израду овог Упуства, која броји 9 чланова из различитих институција Брчко дистрикта, а на чијем челу се налази Сафет Нишић, један од ревизора Канцеларије за ревизију Брчко дистрикта.
Предсједник радне групе је у телефонској изјави за портал Ревизије инфо навео да је 23. новембра одржан први састанак радне групе на којем су разматрали почетну верзију Упуства. Од Нишића смо сазнали и да тренутно постоји доста различитих мишљења међу члановима Радне групе, због чега ће на наредном састанку који је заказан за 30. новембар наставити са усаглашавањем садржаја Упутства.
На питање да ли ће у иницијативи бити укључене и санкције за оне институције које не буду реализовале ревизорске препоруке добили смо одговор да је и то могућа опција.
„Што се тиче санкција постоји дилема међу члановима радне групе, јер упутство је једна врста смјерница и као такво не можемо имати санкције, али се другим актима могу регулисати санкције за институције које не реализују ревизорске препоруке, а један од чланова Упутства би упућивао на тај акт. Наиме, у питању су различите институције тако да у Упутству не можемо једнообразно дефинирати санкције. Упутство ће бити идентично за све инститиције, али санкционисање ће се морати додатно дефинирати и израдити концепт. На наредним састанцима ћемо видјети колико чланови радне групе могу приближити ставове. Путем упутства би се регулисала одговорност сваког ревидираног субјекта“, истакао је Нишић.
Ово је мали, али ипак значајан помак и корак напријед у односу на изјаву предсједника радне групе од прије 2 седмице када је навео да они нису суд, те да санкције за институције које не реализују ревизорске препоруке нису могуће.
С обзиром на то да ставови чланова Радне групе још увијек нису усаглашени, претпоставка Сафета Нишића је да ће се Упуство израдити до краја децембра, а да ће се у међувремену одржати 2-3 састанка.
Након што Радна група изради Упуство, односно договори се око његовог приједлога, исти се упућује Кабинету градоначелника, који ће га доставити свим институцијама које су предмет ревизије на примједбе. Након тога ће коначну форму Упутства донијети градоначелник Брчко Дистрикта, у консултацији са радном групом.
Без санкција постоји велика могућност да јавне институције неће промијенити свој досадашњи (игнорантски) однос према ревизорским препорукама.
Но, да ли ће се са увођењем санкција сложити и институције које већ годинама не реализују ревизорске препоруке без адекватног оправдања? Међу којима је и Канцеларија Градоначелника Брчко дистрикта, која је, примјера ради, од претходне године датих 25 препорука у потпуности реализовала тек 6. Још 4 су дјелимично реализоване. А чак 15, међу којима су 3 које се понављају читаво десетљеће, нису реализоване.
Очигледно, ситуација је ово својеврсног сукоба интереса. И биће интересантно да ли ће коначно рјешење Упутства више бити усклађено са интересима институција, односно њихових руководстава или са интересима јавности.
(Д.Р. и Н.Н., Ревизије инфо)