Центри цивилних иницијатива су данас, 07.12., у Брчком, у оквиру свог пројекта “Учинковитија јавна ревизија за смањење корупције у БиХ”, представили анализу “Јавна ревизија у Брчко дистрикту БиХ, за период 2018.-2020.” Тим поводом су издали и саопштење за јавност које преносимо у цјелости.
„У Брчко дистрикту је примјетно да не постоји контрола над проведбом ревизорских препорука од стране институција, док законодавни оквир не предвиђа никакве мјере по овом питању. С друге стране институције не показују спремност да самостално исправљају неправилности и слабости на које им Уред указује кроз извјештаје о финансијској ревизији. Као посљедица тога, реализација ревизорских препорука у институцијама Брчко дистрикта је на знатно ниском нивоу и има негативан тренд. Велики број институција годинама добија мишљење са резервом, а као основа за исто у извјештајима се у већини случајева наводе исте неправилности. Управо нејасно дефинисан процес поступања институција Брчко дистрикта након обављене ревизије резултира понављањем идентичних неправилности из године у годину. Сваке године број поновљених препорука расте, што је посебно изражено у 2020. години гдје је поновљено више од 60% препорука из претходне године. Подаци из ревизорских извјештаја указују на потребу хитног доношења мјера које би имале за циљ подстицање реализације ревизорских препорука, односно правовремено отклањање уочених недостатака што би допринијело да се новац грађана троши ефикасније и одговорније“, истакнуто је из ЦЦИ.
Центри цивилних иницијатива су провели анализу која показује да су институције у Брчко дистрикту од 2018. до 2020. године потрошиле укупно 974 милиона КМ, а 92% овог износа су потрошиле институције код којих су уочене значајне неправилности у пословању. Највећи број неправилности истакнутих у квалификацијама се односи на закључивање уговора о дјелу, додјељивање грантова, реализацију текућег и капиталног буџета, ненаплаћена потраживања, те попис имовине. Од укупно 28 институција у Брчко дистрикту, 18 добија мишљење са резервом већ 3 године узастопно, што указује на недостатак одговорности код институција да исправе недостатке на које су им ревизори указали. Институцијама је у 2018. и 2019. години дато укупно 937 препорука од чега је потпуно реализовано само 23,5%, односно 220 препорука.
Иако су у складу са Законом о ревизији јавне управе и институција у Брчко дистрикту, све ревидиране институције дужне доставити Уреду за ревизију програм мјера отклањања уочених недостатака у року од 30 дана од дана пријема коначног извјештаја, према анализи за 2018. и 2019. годину, у 19 % случајева је забиљежено непоштивање овог закона. Ни за ово непоступање у складу са законом, институције никада до сада нису сносиле посљедице, исто као ни за велики број препорука које годинама остају нереализоване.
Власт и институције би требале имати у виду да ревизија није сама себи сврха, те да им ревизорски извјештаји требају служити као алат којим се може допринијети успјешнијем и квалитетнијем будућем пословању, односно којим могу дефинисати правце дјеловања у циљу обезбјеђења транспарентног и ефикасног трошења јавног новца. Могућност побољшања стања у будућем периоду, а везано за поступање по ревизорским налазима и препорукама обећава чињеница да су и надлежне институције препознале овај проблем и формирале Радну групу за израду упутства чији је циљ подстицање реализације ревизорских препорука.
С тим у вези, Центри цивилних иницијатива (ЦЦИ) позивају новоформирану Радну групу да наведеним упутством предвиди мјере које ће осигурати одговорност институција у трошењу јавног новца тако што ће институције које не отклањају уочене неправилности и не имплементирају ревизорске препоруке бити сходно томе санкционисане. Осим тога позивамо и градоначелника Брчко дистрикта да Упутство буде што прије донесено, како би исто било примјењиво већ од наредног ревидираног периода.