Умјесто притвора којег је предложило Тужилаштво Брчко дистрикта БиХ, Основни суд у Брчком изрекао је мјеру забране Сенаду Алићу (48)* запосленом у Служби за борачко-инвалидску заштиту у том граду.
Алићу, који је ухапшен прије три дана због сумње да је примио новац ради трговине утицајем у запошљавању, изречена је мјера забрана састајања са једним од свједока Тужилаштва.
Под надзором овог тужилаштва, у склопу провођења посебних истражних радњи, Полиција Брчко дистрикта БиХ лишила је слободе службеника Одјела за здравство и остале услуге због сумње да је, уз обећање запослења, од једног грађанина узео новац. Сумња се да је Алић неколико дана раније лицу С.А., ангажираном у истом одјелу по уговору, указао на јавни конкурс на којем би му за новац могао осигурати да буде изабран затраживши од њега да се изјасни колику суму је за то спреман исплатити. Запосленик службе за борачко-инвалидску заштиту ухапшен је пошто му је С.А. по његовим упутама у ауто оставио коверту с траженим износом, а који је по осумњиченом требало предати комисији за запошљавање ради доказивања „озбиљности“ кандидата.
Након криминалистичке обраде у полицији, он је уз извјештај о почињеном кривичном дјелу спроведен у просторије Тужилаштва Дистрикта, гдје је испитан у својству осумњиченог. Због сумње да је починио кривично дјело примања дара или другог облика користи за трговину утицајем (из члана 376 став 1 Кривичног закона Брчко дистрикта БиХ), те усљед опасности од утицаја на свједоке, Тужилаштво је предложило суду да одреди притвор Алићу. Умјесто предложеног притвора, Основни суд Брчко дистрикта БиХ изрекао је осумњиченом мјеру забране састајања са једним од свједока Тужилаштва. По пријему писаног отправка судске одлуке, Тужилаштво ће одлучити да ли ће изјавити жалбу, а у сваком случају у сарадњи с Полицијом наставит ће с провођењем истраге корупције у запошљавању у јавном сектору.
*Предузимање радњи кривичног гоњења према одређеном лицу не значи да је то лице заиста и одговорно за почињење кривичног дјела. Према принципу пресумпције невиности, свако се сматра невиним за кривично дјело док се правоснажном пресудом не утврди његова кривица.