spot_img
spot_img

Брчко: Угоститељи траже ослобађање плаћања закупнине закупаца јавне и субвенционисање закупнине закупцима приватне својине

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

“Овим путем захтјевамо хитно усвајање одлуке којом ће се одобрити ослобађање од плаћања закупнине за изнајмљивање пословног простора и јавних површина у власништву Брчко дистрикта БиХ, те субвенционисање одговарајућег износа закупнине за закупце приватне својине.”

Стоји ово у допису који су Штабу за заштиту и спашавање Брчко дистрикта данас упутили из Удружења угоститеља Брчко дистрикта.

Угоститељи појашњавају да  се мјерама Владе Брчко дистрикта, до сада, ослобођење од плаћања закупнине одобравало искључиво за вријеме потпуне обуставе рада и то искључиво пословним субјектима којима је забрањено обављање привредне дјелатности и коју су закупци имовине у власништву Брчко дистрикта.

“На тај начин је вршена дискриминација угоститеља који пословни простор у којем обављају своју дјелатност изнајмљују од физичких и осталих правних лица (дакле, не од града), а које епидемија није угрозила ништа мање од осталих привредних субјеката”, кажу брчански угоститељи.

У Удружењу угоститеља сматрају да је наведено еклатантан примјер непосредне дискриминација, која је јасно дефинисана и забрањена чланом 3. став 1) Закона о забрани дискриминације БиХ којим је предвиђено да је непосредна дискриминација свако дјеловање или пропуштање дјеловања када је неко лице или група лица доведена или је била или би могла бити доведена у неповољнији положај за разлику од неког другог лица или групе лица у сличним ситуацијама.

“Захтјевамо доношење недискриминаторске одлуке којом ћете свакако ослободити закупце јавне имовине закупнине, али исто тако у одговарајућем износу субвенционисати закупце приватне својине и то за све вријеме трајања било каквих ограничавајућих мјера за рад угоститељских објеката”, стоји у обраћању.

Разлог за доношење такве одлуке је тренутно стање у угоститељству и немогућност угоститеља да плаћају све своје обавезе, а да при томе задрже све раднике, додаје се.

“Наиме, угоститељима је за све вријеме трајања вируса COVID-19 рад био или потпуно забрањен, или ограничен разним мјерама као што су: ограничавање рада до 18:00 часова, 19:00 часова, 21:00 час, 23:00 часа, обавеза размака измедју гостију 1,5 m, забрана сједења више од 2 лица за истим столом, забрана употреба наргила, ограничење броја гостију у објекту, а у односу на површину истог (1 на 2,5 m²)…

Осим тога, наметнути су нам и додатни трошкови дезинфекционих средстава, те сталне контроле од стране инспекција свих надлежности, што је неминовно резултовало одређеним бројем казни.

Дакле, са једне стране нам на све могуће начине ограничавате рад, са друге нам повећавате трошкове за обављање дјелатности и у том смањеном капацитету, са треће нам шаљете све могуће инспекције које не толеришу ни три минута кашњења, а на све то још од нас тражите да не отпуштамо раднике, при томе нам не пружајући никакву помоћ”, додају угоститељи, те напомињу да је то неиздрживо.

“Указујемо вам на чињеницу да је овај захтјев нужни минимум за наставак обављања наше дјелатности и очувања радних мјеста у угоститељству, а ни на који начин не угрожава епидемиолошку ситуацију.

Наглашавамо да трпимо дискриминацију већ годину дана, те да ћемо, уколико нам барем мало не олакшате тренутну ситуацију, бити принуђени да своја права остваримо пред надлежним судом”, стоји у саопштењу.

“У складу са свим наведеним, а посебно узимајући у обзир да се усвајањем овог захтјева неће негативно утицати на епидемиолошку ситуацију, а истовремено ће се помоћи угоститељима да сачувају велики број радних мјеста, молимо да исти у што краћем року усвојите и донесете одговарајућу одлуку у том смислу”, закључује се у обраћању Удружења угоститеља.

 

 

 

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img