spot_img
spot_img

Брчко: Све чешћи нестанци и самоубиства

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

На подручју Брчко дистрикта БиХ у кратком периоду повећан је број самоубистава и нестанака људи.

Само у посљедњих 17 дана пријављен је нестанак четири особе, од којих су двије пронађене у ријеци Сави, једна особа је пронађена жива, док се за једном трага. Управо из тих разлога, у брчанској јавности све је чешћа прича о утјецају пандемије коронавируса на становништво.

Неђо Мићић Тулија предсједник је Спасилачко-ронилачког клуба Немо. Дуго година се бави спасилачким послом, учествовао је у извлачењу више од 300 тијела из ријека и језера на подручју Брчког и шире, али се не сјећа да је у тако кратком периоду било толико случајева нестанака људи. Многи људи не схватају Саву као опасну ријеку, посебно у зимском периоду, тако да се дешавају и несреће, као што је утапање двојице рибара прије неколико дана.

„Јако је тешко функционисати под водом, кад је мутно, хладно и јако је брза ријека. Тренутно је у опадању и онда је она много јака на дну… Нешто се дешава, нешто није у реду, људи се вјешају. Све млади људи. Људи се даве у Сави, ја не знам шта се дешава?“, прича он.

У 2021. години Полицији Дистрикта пријављен је нестанак укупно 20 особа, од којих је 19 пронађено, док за једном још траје потрага, а претпоставља се да је тијело у ријеци Сави.

„Када говоримо о самоубиствима, увидом у службене евиденције Полиције Брчко дистрикта БиХ, у 2021. години за првих девет мјесеци забиљежено је укупно девет случајева самоубистава, од тога у шест случајева се радило о мушким и у три случаја о женским особама“, навела је портпаролка Полиције Брчко дистрикта БиХ Џевида Хукичевић.

Статистички показатељи се не разликују много од претходних година, али брине учесталост случајева самоубистава и нестанака људи. Да ли је то директан утјецај пандемије коронавируса на становништво?

„Може да буде, а и не мора да значи. Може да буде у смислу да цијела ова ситуација са пандемијом већ предуго траје и људи не знају како да се носе са емоцијама које навиру“, објашњава Наташа Јовановић, предсједница Друштва психолога Брчко дистрикта БиХ.

Свакодневно објављивање информација о броју смртних случајева и заражених коронавирусом утјече на ментално здравље становништва, тако да су одласци психолозима учесталији. Стручњаци упозоравају на пандемију анксиозности и депресије, која, уколико се не третира на прави начин, доводи до смртних исхода.

„Апелујем да људи што је више могуће те информације смање и да се баве неким лијепим стварима“, додаје Јовановић.

Друштво психолога проводи пројекат „Вакцинацијом против пандемије“, а у току је прикупљање података о разлозима због којих се људи вакцинишу и зашто неки не желе то да ураде. Циљ је пронаћи рјешења која би повећала повјерење људи у медицинску струку и генерално систем.

 

 

(federalna.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img