spot_img
spot_img

Брчко: Све чешћа појава сколиозе код дјеце

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

У 21. вијеку све чешће можемо чути како дјеца али и одрасле особе имају проблема са држањем и различитим деформитетима кичменог стуба, попут сколиозе.

„Једним дијелом, то је наметнуо и савремен начин живота у овом вијеку, гдје већину времена проводимо у сједећем положају и некретању. Између осталог, то се одразило на појаву сколиозе, односно промјену на пршљеновима дуж кичменог стуба и њеном кривљењу“, истакла је виши физиотерапеут у Брчком Наташа Паљић.

Према њеним ријечима, сколиоза или кривљење кичме се може уочити код дјеце у најранијем узрасту и то прије поласка у школу и чешће се јавља код дјевојчица. Такође, упутила је апел родитељима да редовно прегледају своју дјецу и обрате пажњу на њихово држање тијела.

Она каже, да су методе лијечења различите, али прво што би требало јесте да се обрати пажња на положај тијела, што свако од нас може у кућним условима урадити тзв. Адамовим тестом. Ако примјетимо неке промјене посебно у положају главе, рамена и кукова обавезно да се јавимо доктору. Он може уз помоћ рендгенског снимка да одреди који је присутан степен сколиозе односно, кривине на кичменом стубу и пропише одређену терапију.

За најефикасније лијечење неопходно је укључити цијели тим, од доктора па до физиотерапеута. Оно што ми можемо да урадимо, према савијетима Наташе Паљић јесте да свакодневно вјежбамо и крећемо се, јер је то предуслов за здрав и стабилан кичмени стуб и опште здравље.

 

 

 

(radiobrcko.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img