spot_img
spot_img

Брчко: Служен парастос за 43 убијена борца у Грбавици

spot_img
spot_img

У брчанској мјесној заједници Грбавица данас је, на мјесном гробљу, служен парастос за 13 српских бораца из овог насеља који су 8. марта 1993. године, заробљени у Бодеришту, а потом свирепо и мучки убијени.

Парастос је такође служен и за још тридесет бораца из ове мјесне заједнице који су погинули у отажбинско-одбрамбеном рату 1992. – 1995. године.

Један од мјештана, који је на данашњи дан изгубио осамнаестогодишњег сина Синишу, рођеног брата и братовог сина је Јован Пудић, предсједник Одбора породица погинулих бораца Републике Српске у Брчком. За њега је овај дан, каже, веома тужан и болан, али је он истовремено и задовољан јер се пред судом БиХ води посупак против починилаца овог злочина од којих су само тројица живи, а тај поступак би, по Пудићевим ријечима, требало да буде окончан до краја године.

Максим Симеуновић, који је током борбених дејстава у отаджбинском рату био члан Комисије за размјену ратних заробљеника и погинулих војника Републике Српске, данас се присјетио дешавања са размјене истичући да су тијела 11 српских бораца из Грбавице размијењена три дана након што су заробљени.

„Ја сам учествовао у размјенама у цијелој Републици Српској, али ова размјена је била нешто најужасније што сам могао да видим. Тијела су довежена у једном комбију из кога је цурила крв. Била су побацана једна преко других, на њима су се видјеле маснице, а поједини дијелови су недостајали“, рекао је Симеуновић.

Предсједник Скупштине Брчко дистрикта Синиша Милић рекао је да је данашњи дан важан за све Србе на подручју дистрикта и прилика да се присјете жртве бораца који су пострадали само зато што су Срби. Он је навео да је ово и прилика да се сагледа однос правосудних институција БиХ, да покажу непристрасност, односно да ли Срби могу рачунати да су равноправни у БиХ и да граде заједнички БиХ на основама како је то Дејтонски споразум предвидио.

Mинистар рада и борачко- инвалидске заштите у Влади Републике Српске Душко Милуновић рекао је данас у Грбавици да је слобода српског народа на овом подручју тражила многе жртве, међу којима су и борци ове мјесне заједнице.

“Они су својом жртвом спријечили да се догоде много веће жртве, вјероватно онакве какве су биле у Другом свјетском рату”, рекао је Милуновић.

Као и сваке године, тако је и овај пут, почаст страдалим жртвама одао Грбавичачин Петар Ђокић, министар енергетике и рударства Републике Српске. Он је рекао да је убиство 13 српских бораца 1993. године у Грбавици код Брчког ријетко запамћен облик ратног злочина, за који очекује да ће надлажне правосудне институције правично казнити злочинце.

“Они су се тога дана срели са ужасном смрћу јер су живи заробљени и мучени, те убијени. Ми смо у обавези да због њихове жртве чувамо мир, стабилност и да у миру и слози живимо будуће дане”, рекао је Ђокић и додао да правда за овај тешки злочин још није достигнута.

На Споменик погинулим борцима Грбавице положени су вијенци и упаљене свијеће, а данашњој годишњици обиљежавања страдања грбавичких бораца и цивила, присуствовали су представници јавног и политичког живота Дистрикта из реда срспког народа, те бројни мјештани и чланови породица настрадалих.

 

 

 

(radiobrcko.ba)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img