spot_img
spot_img

Брчко: Правила правописа и граматике кроз мимове

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Да су мимови (енгл. meme) постали дио младеначке културе, јасно је наставнику ЈУ Четврте основне школе Брчко, Ернаду Осмићу, који је то онда одлучио искористити себи у прилог. Његови су ученици седмог разреда тако добили помало необичан задатак: дефиниције из правописа и граматике преточити у мимове, а резултат је и више него забаван.

Наставник Осмић јавности је постао познат када је за своје седмаше организовао ‘хип-хоп седмицу’ како би уз помоћ пјесама локалних репера лакше схватили стилске фигуре, а недавно је својим ученицима задао да у мим конструкције претворе дефиниције из правописа и граматике.

Резултате својих ученика је подијелио на властитом Фејсбук профилу, а тиме је доказао како се ученике итекако може заинтересовати и за наизглед досадан садржај, само ако им се тема приближи на начин који ће им бити занимљив и који им је близак.

Управо такав приступ своме раду има наставник Осмић. ‘Квака’ је у разговору с ученицима, у праћењу њихових занимација, те на крају искориштавању прилике да се њихови интереси споје с наставним градивом.

– У разговору с ученицима о томе како проводе слободно вријеме, примијетио сам да се користе рјечником мимова. За оне који нису упознати са тим ‘језиком’ помало је тешко схватити о чему се ту заправо ради. У суштини, мимови (барем они класични. Да, постоје већ класични мимови) састоје се од слике и натписа који ју прати. Устаљени мимови, тј. слике захтијевају специфичну поруку како би мим функционисао. С обзиром да ми је већина мимова позната и да сам свјестан да поруку коју желиш да пренесеш путем мима мораш помно изанализирати како би се одабрао одговарајући мим, одлучио сам ученицима дати задатак да покушају од дефиниција из правописа и граматике направити одговарајуће мимеове, објаснио је у разговору за srednja.hr наставник Осмић како је дошао на саму идеју.

У два је наврата подијелио радове ученика на Фејсбуку, а објаве су подијељене више од сто пута. Но, најбитније од свега је то да су се ученици заиста ‘загријали’ за такав начин рада. Спој је то нечега чиме су свакодневно окружени, младеначке културе, и садржаја који морају научити. А када сте наставник па на ходнику чујете како ученици разговарају о задатку који сте им задали и стварно се труде исказати, то онда значи да сте успјели.

– Резултат је и мене изненадио. Предложио сам један мим и показао им концепт. Након тога услиједио је низ мимова који су ученици почели да праве и да ми шаљу у инбокс. Ево данима слушам чак и на ходницима током малих одмора разговоре ко ће ‘убости’ најбољи мим за неку дефиницију. Ученици о тим дефиницијама морају много размишљати како би суштину исте пренијели у језик мемова, па ми се чини да су итекако инвестирани у наставу, додаје Осмић.

Moji učenici sedmog razreda su danas definicije iz gramatike i pravopisa preveli u memove.

Posted by Ernad Osmić on Wednesday, October 24, 2018

 

 

 

 

(srednja.hr/nula49.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img